My Favorite Movies


  mattpromo's Rating My Rating
1
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise)
Just simply my favourite film of all time
2
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
One of if not the most important film cinematically ever made.
3
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kurosawas masterpiece interweaving incredible drama with stunning action in this thrilling samurai epic. Often copied but unmatched in the history of cinema.
4
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
Beauty and The Beast (La Belle et la bête)
Jean Cocteau's magical telling of this tale. Still the most beautiful version to date.
5
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
My favourite Fellini film. Visually beautiful and extravagant.
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
A true marvel of film making. From conception to casting to direction; City Of Gold is brave, yet confident and bursting at the seems with brilliance. It's a film that can be watched again and again and yet never loses any of it's energy of bite. The pinnacle of story telling and film making.
7
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Oozes style and class, loaded with iconic performances and classic dialogue. Truly one of the greatest films ever made.
8
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Scorsese at his best. Stunning performances by the entire cast. Compelling viewing from the opening scene to the closing credits.
9
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) 1960,  Unrated)
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying)
This is a really exceptional film that satisfies the viewer on many levels. As a love story it is a simple yet sad tale so well constructed and beautifully acted by all the cast, but more than that, this film is a wonderful journey through the eye of a genuine cinematic auteur. There are so many iconic scenes in this film that it's hard to believe that it was made so long ago with so few of them imitated since. It is a film students dream and the viewer can delight in a piece of work where every shot seems to have been chosen with such attention to detail that you can but marvel in the creative ingenuity of both the cinematographer and director. A real gem of a film that puts many subsequent "Arthouse" pieces to shame. I was recommended to see this film by a former film critic and I cannot recommend it enough to anyone who really loves cinema. This really is a masterpiece of great beauty and ingenuity. I genuinely urge you to see this film :-)
10
Hunger 2008,  R)
Hunger
A tragic story but beautifully filmed movie. Rarely do you see this medium used so artistically. Quite simply breathtaking to watch.
11
Spellbound 1945,  Unrated)
Spellbound
A wonderful Hitchcock masterpiece. Bergman and Peck pair effortlessly in this stunning piece of murder mystery intrigue. The Salvador Dali dream sequence is wonderful!
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
It is a rare occasion when a sequel surpasses the original and this is one of those times. More violent than it's predecessor, but more complex too. The brilliant interweaving of past and present is simply fantastic. Pacino and Caan are amazing as are the rest of the cast and the score.
13
The Godfather 1972,  R)
14
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth)
An amazing adaptation of Shakespeare's Macbeth. Set in feudal Japan with Kurosawa regular Toshiro Mifune masterly taking the lead role accompanied by by equally stunning screen performance by Isuzu Yamada as his wife. The ending has to be seen to be believed and has not been bettered to this day.
15
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
Tsotsi (Thug)
There are so many crime films that suffer for not having such a convincing cast and story as this film does. A tragic masterpiece of cinema.
16
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
17
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
Fellini's most famous film is also in some respects his most extravagant and condemning. Beautifully shot and filled with unforgettable scenes.
18
Rebecca 1940,  Unrated)
19
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
The last great Besson film before he went to America and what a film! So often copied; this films influence is far reaching and yet it's brilliance is unmatched.
20
M 1931,  Unrated)
M
A dark and relentless thriller that illustrates the mastery of Lang's directoral skills as well as the influence European directors held over the genre.
21
Raging Bull 1980,  R)
22
Metropolis 1927,  PG-13)
23
Dersu Uzala 1975,  G)
24
Casino 1995,  R)
25
North by Northwest 1959,  Unrated)
26
La Strada (The Road) 1954,  PG)
27
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
28
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
29
Unforgiven 1992,  R)
30
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
31
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
This film is simply amazing! From the opening scene, Brando is electrifying!
32
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
33
The Killing 1956,  Unrated)
The Killing
Classic crime thriller which sets the formula of jumping backwards and forwards in time to develop the storyline. Kubrick creates a tense, hugely influential masterpiece of the film noir genre that still holds it's own today. A must see for fans of Tarantino movies.
34
Taxi Driver 1976,  R)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
Key Largo 1948,  Unrated)
38
Love and Death 1975,  PG)
39
Reservoir Dogs 1992,  R)
40
Psycho 1960,  R)
41
True Romance 1993,  R)
42
The Birds 1963,  PG-13)
43
Rear Window 1954,  PG)
44
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
Undoubtedly one of the greatest period costume dramas ever made. Amazing locations, opulent sets and costumes and a tempo unmatched in any other film. Kubrick's masterpiece is unserpassed in the annals of cinema. An utterly captivating and beautiful work.
45
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
46
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
47
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
I haven't read the book and probably never will. So for me, this is a journey to the source of sci-fi cinema, and one that never ceases to dazzle my senses as if it were the "acid trip" it was originally described as. A film of such beauty as yet unmatched in this genre and many others alike. Kubrick has never tried to rush anything, and this film is a testament to the virtues of a slow and deliberated approach. The only PERFECT science fiction film in my mind; visually, at least :-)
48
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Everything you could ever possibly want from a sci-fi movie.
49
The Sting 1973,  PG)
50
The Shining 1980,  R)
51
The Usual Suspects 1995,  R)
52
We Need to Talk About Kevin 2012,  R)
53
Drive 2011,  R)
Drive
Well paced, beautifully shot and loaded with minimally played out drama packed scenes make this a gem from the opening shot til the end credits (questionably present in a pink script font). With the simple yet subtly complex characters and the pulsating electronic soundtrack you could easily believe you were watching an 80s French classic. Certainly the best film I've seen this year, make sure you see it too :)
54
Annie Hall 1977,  PG)
55
Manhattan 1979,  R)
56
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
57
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
58
The Third Man 1949,  Unrated)
59
The Big Sleep 1946,  PG)
60
Moon 2009,  R)
Moon
Bleak and sad science fiction film that deserves it's comparrisom to 2001 and Solaris. It is often a tongue in cheek approach to the scenes that most closely resemble its influences, but this just adds to the whole feeling this film delivers.
61
Kill List 2012,  Unrated)
Kill List
Brutally realistic, darkly twisted, a wonderfully original thriller/horror that pulls no punches. The ending can be guessed a mile off but somebody please explain why she was protecting the house?
62
Diva 1981,  R)
Diva
This film is starting to show it's age and yet is still loaded with class and style with every shot.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments