Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  matthewota's Rating My Rating
1
Ran 1985,  R)
Ran
Based on King Lear, an artistic masterpiece. Kurosawa's best.
2
Only the Brave 2005,  R)
Only the Brave
An all inclusive story of the Japanese Americans who fought in World War II while their families were illegally interned in American Relocation camps.
This movie shows that Japanese Americans are Americans.....who fought and died to prove their loyalty to a country that treated them like second class citizens at that time
3
Seeing in the Dark 2007,  Unrated)
Seeing in the Dark
A grand overview of modern amateur astronomy, a personal journey of Timothy Ferris, a superb man of letters. This show explains why people do amateur astronomy, in all of its flavors.
4
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
5
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Read Clarke's book First, then go see the movie. A real science fiction classic
6
Dark Star 1974,  G)
Dark Star
The funniest science fiction movie ever made. Period.

"How are the Dodgers doing?"
7
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
Best Hollywood adaptation of a true story. Only a few gotchas for space history buffs.
8
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Great script, solid acting by newcomers. ANother Eastwood Gem!
9
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
10
Marooned 1969,  G)
Marooned
Based on Martin Caidin's classic. Accurate depiction of anoxia and death by exposure to vacuum. Accurate 1960s space technology depicted. Great acting by Gregory Peck, David Jannsen, Richard Crenna, Gene hackman, James Fanciscus.
11
Sideways 2004,  R)
Sideways
A good middle age buddy film. Richly developed characters, great storyline and no special effects. Exactly the opposite of what most garbage filmmakers put out these days.

Hollywood, get the message! Special effects and CGI do not make a movie! Write better scripts dammit!
12
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
13
Changeling 2008,  R)
14
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
15
Silent Running 1971,  G)
16
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Kubrick at his best. A very dark comedy that every USAF veteran should see. George C. Scott is a gem in this one.
17
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin)
This is the Kurosawa movie that inspired George Lucas to make "Star Wars", which is NOT science fiction. Lucas took the plot elements of this move to make his space opera that everybody knows.
18
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
19
Flower Drum Song 1961,  Unrated)
Flower Drum Song
Silliest movie exploiting Asian American actors. No way they would make it today as it would piss off MANAA and other Asian American media watchdog groups.
20
Living on Tokyo Time 1987,  R)
Living on Tokyo Time
A movie that Japanese Americans that lived through the 1980s can relate to. Kinda slow at times, but it has a lot of bittersweet comedy in it. A modern tale of cultural clash between a Japanese girl and a Japanese American guy, who is too frequently identified as Japanese by white Americans. He does not speak Japanese and does not like Japanese food.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments