My Favorite Movies


  1. matthewlane
  2. Matthew

Give list a short description

  matthewlane's Rating My Rating
1
Sideways 2004,  R)
2
American History X 1998,  R)
3
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
4
About Schmidt 2002,  R)
5
Junebug 2005,  R)
6
In America 2003,  PG-13)
7
The Station Agent 2003,  R)
8
Drowning Mona 2000,  PG-13)
9
Spring Forward 2000,  R)
10
American Splendor 2003,  R)
11
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
12
Boiler Room 2000,  R)
13
Adaptation 2002,  R)
14
Shopgirl 2005,  R)
15
Waking Life 2001,  R)
16
Magnolia 1999,  R)
17
Punch-Drunk Love 2002,  R)
18
Office Space 1999,  R)
19
Back to the Future 1985,  PG)
20
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
21
Signs 2002,  PG-13)
22
The Village 2004,  PG-13)
23
Lady in the Water 2006,  PG-13)
24
Efter brylluppet (After the Wedding) 2006,  R)
25
Field of Dreams 1989,  PG)
26
Babel 2006,  R)
27
My Kid Could Paint That 2007,  PG-13)
28
Happy, Texas 1999,  PG-13)
29
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
30
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
31
Contact 1997,  PG)
32
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
33
There Will Be Blood 2007,  R)
34
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
35
28 Days Later 2002,  R)
36
Almost Famous 2000,  R)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
Elf 2003,  PG)
39
The Puffy Chair 2004,  R)
40
Closer 2004,  R)
41
Crash 2005,  R)
42
The Karate Kid 1984,  PG)
43
The Believer 2001,  R)
44
Equilibrium 2002,  R)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
46
Luther 2003,  PG-13)
47
Raging Bull 1980,  R)
48
Empire of the Sun 1987,  PG)
49
Memento 2000,  R)
50
My Left Foot 1989,  R)
51
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
52
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
53
Frailty 2002,  R)
54
Rounders 1998,  R)
55
The Weather Man 2005,  R)
56
Serendipity 2001,  PG-13)
57
Knocked Up 2007,  R)
58
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
59
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
60
The Thin Red Line 1998,  R)
61
Pay It Forward 2000,  PG-13)
62
The Illusionist 2006,  PG-13)
63
The Matrix 1999,  R)
64
The Shawshank Redemption 1994,  R)
65
The Usual Suspects 1995,  R)
66
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
67
There's Something About Mary 1998,  R)
68
Tommy Boy 1995,  PG-13)
69
Unforgiven 1992,  R)
70
Training Day 2001,  R)
71
Vanilla Sky 2001,  R)
72
The Namesake 2006,  PG-13)
73
Sweet Land 2007,  PG)
74
The Method 1997,  R)
75
Rocket Science 2007,  R)
76
The Boondock Saints 2000,  R)
77
UHF 1989,  PG-13)
78
Forrest Gump 1994,  PG-13)
79
The Baxter 2005,  PG-13)
80
Gladiator 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments