Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Matteo28's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A classic dark-comedy that everybody should see...
2
Sleepy Hollow 1999,  R)
3
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Tim Burton and Johnny Depp are both amazing....
4
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
6
Reservoir Dogs 1992,  R)
7
Seven (Se7en) 1995,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin does it again....loved this movie...Vol.1 and Vol. 2...
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
The Jungle Book 1967,  G)
13
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
My favourite comedy to date...this movie has comedic gold written all over it...
14
Bowling for Columbine 2002,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
A classic movie, one of the best series in history...
16
The Pianist 2002,  R)
17
The Village 2004,  PG-13)
18
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
The Best Adam Sandler Movie...
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Arguable the best Harry Potter movie...
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Peter Jackson's Lord of the Rings have changedthe way we look at movies...
22
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I actually enjoyed this movie. Surpirzed me too.
23
Saw 2004,  R)
24
Batman 1989,  PG-13)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This movie will blow your mind!!!
27
Requiem for a Dream 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments