My Favorite Movies


  mattcoady's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
3
Kontroll 2004,  R)
4
Boogie Nights 1997,  R)
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
6
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
7
Chinatown 1974,  R)
8
Thirty Two Short Films About Glenn Gould 1994,  Unrated)
9
Dreams 1990,  PG)
10
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
11
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
13
An American Werewolf in London 1981,  R)
14
The Weather Man 2005,  R)
15
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
16
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
17
The Wicker Man 1974,  R)
18
Tombstone 1993,  R)
19
Three Kings 1999,  R)
20
Misery 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments