Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Matt19911
  2. Matthew

Some of my favourites, you don't realise how hard this is until you try it!

  Matt19911's Rating My Rating
1
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Daniel Craig is the Best Bond ever!
2
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
A classic! Michael J Fox and Christopher Lloyd were perfect for their roles!
3
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Best Arnie film!
4
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Loved this movie! Justin is a good actor!
5
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
One of my favourite Films!
6
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Tom Hanks on form as usual! Loved the indepth on old prison life! Plus the magic!
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Deservedly one of the greatest movies ever!
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
A great gangster movie!
9
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
Bruce Willis great as normal but this movie was exceptional!
10
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
11
Coach Carter 2005,  PG-13)
12
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
Love the last scene, it?s so satisfying and you can?t help but smile! A great western!
13
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Great gangster movie, perfect actors to play the roles!
14
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Loved the twist at the end!
15
Over the Hedge 2006,  PG)
16
Blade II 2002,  R)
17
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Best horror film Ever!
18
Saving Private Ryan 1998,  R)
19
Black Hawk Down 2001,  R)
20
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazing!
21
District 9 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments