My Favorite Movies


  matraggs's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Vertigo 1958,  PG)
3
Mishima - A Life in Four Chapters 1985,  R)
Mishima - A Life in Four Chapters
Beautifully done, Shrader's Mishima takes every right turn in its portrayal of writer/imperialist/dreamer/madman. With that many /'s, you know he's a complicated figure. I could easily go on about the intricate plot structure, emotive cinematography, excellent acting, etc. Instead, I'll just urge you to watch it. Then, read about Mishima and watch it again.
4
No Country for Old Men 2007,  R)
5
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
6
Alien 1979,  R)
7
Mulholland Drive 2001,  R)
8
Apocalypse Now 1979,  R)
9
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
12
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
A frantic autobiography of its director, Bob Fosse, All That Jazz is the proverbial musical you recommend to people who don't like traditional musicals. It's surreally sentimental finale ("Hospital room fantasy scene, take one!") may put off viewers who were grooving with Scheider's gritty take on Fosse, but I thought it was an appropriate fantasy finale for a show business man. Scheider gives a standout performance (deserved an Oscar too), and the best musical number is by far Air Erotica. Wow. . . just wow.
13
The Long Goodbye 1973,  R)
14
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
15
A Face in the Crowd 1957,  Unrated)
16
Fargo 1996,  R)
17
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
ā??The point of RoboCop, of course, is it is a Christ story. It is about a guy that gets crucified after 50 minutes, then is resurrected in the next 50 minutes and then is like the super-cop of the world, but is also a Jesus figure as he walks over water at the end." -Paul Verhoeven on the American Jesus, Robocop.
18
Duck Soup 1933,  Unrated)
19
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
I remember when this came out. I was 13, and the sizzling trailer wove itself into my psyche like few others. There were like 20/20 segments devoted to it as well. I didn't know who this Kubrick fellow was; Cruise was a guy in magazines and Kidman was in that Batman movie with Val Kilmer.

After finally seeing it, I'm glad I waited ten years before throwing my Eyes Wide Shut promise ring off. Younger me wouldn't have appreciated Kubrick's vicious comedic sense, his eye for stately excess. God bless this movie; it might become one of my favorites.
20
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Gił la testa) 1972,  PG)
21
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments