My Favorite Movies


  mathieucartoixa's Rating My Rating
1
My Darling Clementine 1946,  G)
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
3
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
4
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
5
Jaws 1975,  PG)
6
A Bridge Too Far 1977,  R)
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
8
The Godfather 1972,  R)
9
Rushmore 1998,  R)
10
A Fish Called Wanda 1988,  R)
11
The Deer Hunter 1978,  R)
12
Manhattan 1979,  R)
13
Brazil 1985,  R)
14
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) 1974,  R)
15
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
16
Taxi Driver 1976,  R)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
The Sting 1973,  PG)
19
Flags of Our Fathers 2006,  R)
20
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) 1963,  Unrated)
21
The Lives of Others 2006,  R)
22
Ratatouille 2007,  G)
23
Into the Wild 2007,  R)
24
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) 1994,  PG)
25
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
26
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
27
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) 1973,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments