Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mathewwsteele's Rating My Rating
1
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
Few movies capture the meaning of life better.
2
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
REVISED: This is unquestionably the best film to come out of 2006, by a very wide margin. It's my feeling that this is a nearly perfect film, from conception to completion. If there are any aspects of it that are not perfect, you have to go hunting for them, and that's not what movies are all about. Film is an experience, and my experience with this film is that it is a work of art. This is the kind of movie you suffer through hundreds of terrible film experiences for.
3
Brazil 1985,  R)
Brazil
Zany escapism at its best. I love Gilliam because of this film.
4
Castle in the Sky 1989,  PG)
5
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Brad Bird proving again that the only better animator in this world than him is Miyazaki.
6
The Black Hole 1979,  PG)
7
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Some of the greatest acting, writing, and all around filmmaking I've ever seen.
8
Normal 2003,  Unrated)
9
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
Best war movie. Ever.
10
The Celebration (Festen) 1998,  R)
The Celebration (Festen)
A beautiful film about how horrible people can be to each other.
11
The Thing 1982,  R)
12
The Princess Bride 1987,  PG)
13
King Kong 1933,  Unrated)
14
Freaks 1932,  Unrated)
15
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
Gandhi was, in short, a modern Jesus Christ. His life is portrayed exquisitely well here.
16
Paths of Glory 1957,  Unrated)
17
Punch-Drunk Love 2002,  R)
18
Man of La Mancha 1972,  PG)
19
Inherit the Wind 1960,  PG)
20
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
21
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
22
Greedy 1994,  PG-13)
23
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
A brilliant depiction of suburban life. Every bit as great as Taxi Driver, if not more so.
24
One Hour Photo 2002,  R)
25
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
26
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Possibly the greatest children's movie ever made.
27
Dreams 1990,  PG)
Dreams
A beautiful and tragic vision of our world through the fantasy of dreams.
28
The Elephant Man 1980,  PG)
29
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
30
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
31
Why We Fight 2006,  PG-13)
Why We Fight
A great, great documentary. Every American should watch it.
32
Young Frankenstein 1974,  PG)
33
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
34
The Deer Hunter 1978,  R)
35
Far From Heaven 2002,  PG-13)
Far From Heaven
EDIT: For anyone familiar with both 50's movies and the nostalgia of those who grew up with them, this is a work of absolute brilliance. It is perhaps too fantastical, and is trying to make points more than tell the story, which is the only reason I didn't give it 5/5.
36
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
REVISED: One of the best children's films to come out of the last couple of decades. Nearly perfect in execution, and ages very well.
37
Without Warning 1994,  PG)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
The best cop drama and psychological thriller made in at least 25 years.
39
Alien 1979,  R)
40
A Christmas Story 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments