My Favorite Movies


  matheuscpn's Rating My Rating
1
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
I'll always think of The Virgin Suicides as a masterpiece. It's by far one of my favorites movies. Sofia Coppola really captured the essence of the book and transformed it in a movie with the most beautiful aesthetics. The shots of the empty house, accompanied by the soundtrack, just translates all the characters feelings and visions. I hope Sofia Copolla and the Air duo comes back in future movies. Although I loved "Lost in Translation" and "Mairie Antoinette", this movie is by far her greatest accomplishment. I rather think of it as visual poetry. Not a movie, but art itself.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Hours concours.
3
Contact 1997,  PG)
4
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
OPERATOR I NEEEEEEED AN EXIT!!!!!!!!!!!
5
Femme Fatale 2002,  R)
Femme Fatale
so this is all about... me disappearing with 10 million bucks.
so... wipe it off, and let`s go get it.
6
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
the most disturbing movie i've ever seen. i love all the long scenes that were shot without cuts, specially the part when they're at the train. the actors did a great job aswell.
7
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
I love Final Fantasy VII, I always thought it is the best game in the saga. Although the first Final Fantasy movie wasn't so great, this one is really great. Even the English Dub is good, and the Japanese I just bow to it. It's just a dream that became true to all Final Fantasy fans.
8
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
do you think i relish the fact i have to act like mary sunshine 24/7 so i can be considered a lady? i'm the marcia fucking brady of the upper east side and sometimes i wanna kill myself.
9
The Rules of Attraction 2002,  R)
10
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
11
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
and if they ever ask about me, tell them i was more than just a great set of boobs. i was also an incredible pair of legs.
12
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I think The Matrix is a masterpiece. Not only for its trendsetting image effects, but for being for my generation what 1984 by George Orwell was for the past generations. They've managed to combine blockbuster's qualities, like the kung-fu and all the gun-action scenes, to a very well thought philosophy, regarding what's our perception of reality nowadays. They used Pluto's Myth of the Cavern, written ages ago, and updated to a present perspective. You can point ideas defended by authors such as Jean Baudrillard and Guy Debord during all movie. They even quote Baudrillard, when Morpheus says "Welcome to the desert of the real". Not to mention the religious aspects regarding the name of the characters, like Trinity. It was all meticulously thought, and therefore that's why I think The Matrix is and will continue to be a must-see for present and future generations.
13
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X) 2001,  Unrated)
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X)
What can I say about Final Fantasy X? I guess it is the most cinematic of them all, because it has a linear storyline, different then the others. I guess I've spent about 300 hours of my life in it. Yeah, and you know, I enjoyed every little second of it.
14
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
20
Gattaca 1997,  PG-13)
21
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied)
cagalhãããão!!
22
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
one of the greatest animations ever
23
Anne of Green Gables 1985,  G)
24
Adaptation 2002,  R)
25
She-Devil 1989,  PG-13)
26
Saint Seiya Gekijôban 1987,  Unrated)
Saint Seiya Gekijôban
Although this is not the best OVA for Saint Seiya, it is still very good. In this OVA there are characters who inspired others in the TV series, such as Orphee and Maya (Lyra no Orphee and Sagita no Tremy in the TV series). Definitely worthy of seeing.
27
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
28
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
29
The Goonies 1985,  PG)
30
Labyrinth 1986,  PG)
31
Saint Seiya: Shinku no shônen densetsu 1988,  Unrated)
32
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
House of Sand (Casa de Areia)
Wow. It has been some time since I really liked a movie. The House of Sand is beautiful, with the most impressive cinematography, a good script and great performances. It suceeds in transmitting the loneliness of the barren, inhospitable desert, with no soundtrack during all movie. All you can hear is the sound of the wind in the desert and the sand. The art direction is stunning but reminded me a bit like "The Piano", which is very good. Also I really love the contrast between long black dramatic dresses on the white moving sand. A must see.
33
Saber Marionette J 2001,  Unrated)
34
The Shawshank Redemption 1994,  R)
35
Misery 1990,  R)
Misery
I absolutely love this one. I watched for the first time when I was a kid and now I got the chance to see it again. I started loving Kathy Bates since then. It's one of the best thrillers I've ever seen, it captures you since the beginning. The direction is brilliant, as well as the screenplay. Highly recommended!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments