Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Matav13's Rating My Rating
1
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
great movie! love it!
2
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
i love it!! it'sjust a great movie...
3
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
excellent!!!!
4
House of Sand and Fog 2003,  R)
House of Sand and Fog
I found this movie really sad, excellently performed and with a really heart-breaking story.
5
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2001,  R)
El Hijo de la novia (Son of the Bride)
Excellent story! You feel like crying at the end of the movie, but at the same time you feel happy for everything going on.... excellent performances, just love it!
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
love it! soo good!!! i'm in love with the music!
7
Monster 2003,  R)
Monster
just perfect!
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
it is great!!!! very nice!!!
9
Dogville 2003,  R)
Dogville
It's excellent. i don't have many words to describe it; original, dramatic, makes you both think and enjoy it while watching it. Nicole Kidman's performance is brilliant. An unexpected ending, that makes you feel your heart's stopped beating. A must see....
10
If Only 2004,  PG-13)
If Only
almost made me cry!
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the best movies I've ever seen. Great in all aspects. Brilliantly achieved. A masterpiece!
12
Match Point 2005,  R)
Match Point
Excellent story! Really well done! I like the whole "luck" thing, the movie catches you in the beginning and has a breathtaking ending! A must See!
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
I loved it! Touching and truthful!
14
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
I really liked this one!
15
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
excellent! good performances, thrilling, sad a turmoil of the best!
16
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Beautifuly done! Good performances and a very touching, romantic, sad story. Great achievement!
17
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I LOOOOVEEE merlin and doris!!!!
18
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Excellent! Sad, original and well made
19
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Really interesting movie...
20
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Awesome movie! Really great! It catches you in the beginning and doesn't let you go til it ends! Brilliantly achieved!
21
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
i enjoyed it very much!
22
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Great movie! Loved it from the beginning till the end!
23
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
24
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
made me cry!! i feel pity for the monkey!! jaja
25
Scent of a Woman 1992,  R)
26
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
really well done, made me cry... not from my favorites though
27
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Very sad movie!
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
29
The Interpreter 2005,  PG-13)
30
Down with Love 2003,  PG-13)
31
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I really can't help to like this movie!
32
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
i really liked it...
33
21 Grams 2003,  R)
34
Dead Poets Society 1989,  PG)
35
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
i really loved this movieee!!! i love tim burton!!!
36
Adaptation 2002,  R)
37
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
excellent! Tom hanks deserves an oscar for this movie!!!!
38
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
loved it
39
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
his best movie!!
40
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
really good movie... love special effects
41
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
touching!
42
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
A very good movie, interesting, funny, and has tom hanks in it..!
43
The Constant Gardener 2005,  R)
44
Chicago 2002,  PG-13)
45
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Excellent performance by Kevin Spacey
46
El Aura (The Aura) 2005,  Unrated)
El Aura (The Aura)
Brilliantly done, a dark atmosphere combined with great acting and well done direction. A weird story story about crime, opportunity and deep questions all put together with great photography. One of the best argentinian films ever.
47
The Others 2001,  PG-13)
The Others
great!
48
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
49
Road to Perdition 2002,  R)
50
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
very interesting, funny and nice movie!
51
Undertow 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments