My Favorite Movies


  masufighter's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of the best movies ever made. Made me cry so much and fell in love with dicaprio and winslet :o3 aja aja fighting!!
2
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War)
One of the best war movies that have ever been made. I was in tears halfway through the movie. Won Bin was amazing in this movie as well - he looked so young and helpless and so sweet. The deaths were very gruesome to watch but totally worth it. The love between the brothers was amazing stuff to watch. Left me with the feeling of wanting to treat my brother and sisters much better - too hard to do so didnt last for long. Again, One of the best War movies out there...
3
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
My sister laughed at this movie when i told her about it. But after watching it, she was crying along with me. Awesome movie. Jun Ji Hyun fighting!
4
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
Loved Jeon Ji Hyun and Cha Tae Hyun in this. They are so funny and cute together in this one. Funny movie.
5
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
One of my all time best bollywood movies!! Shah Rukh and Kajol are meant to be in this one!!!
6
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
Siwore (Il Mare)
Jeon Ji Hyun was awesome in this movie. The storyline took 5 mins to get used to but after that, it was pure magic. Aja aja 'il mare' fighting!!
7
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Want to wAtch this movie so Badly!! Have to see Jay Chou in this one!!
8
Tau man ji D (Initial D) 2005,  Unrated)
Tau man ji D (Initial D)
Purely because of the hotness of Jay Chou, Edison Chen and Shawn Yue...
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Amazing story. Loved the scene in the school play!!
10
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
So sweet. So sad. So terribly very good.
11
Parang-juuibo (My Girl and I) 2005,  Unrated)
Parang-juuibo (My Girl and I)
Song Hye Kyo and Cha Tae Hyun ~ so incredibly cute together. The incident with the apple was very cute. Loved the innocence of this movie...
12
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade)
I loved Yukie Nakama in the Gokusen series and it was great to see her in this role. The whole 'kick the bad guys ass' type role. The superpowers the characters had were like woahhh - totally manga type brought to life ^o^ it was great to see. Very good effects!! The romance was sweet but could have been better...still managed to make me cry :oP
13
Eorin shinbu (My Little Bride) 2004,  Unrated)
Eorin shinbu (My Little Bride)
Cute Movie!! Kim Rae won was funny and Mun Geun Yeong was just adorable in this movie...
14
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Freedom...Mel Gibson!!! Loved it!
15
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Loved it!!!
16
Hum Tum 2004,  Unrated)
Hum Tum
Great Movie. Both actors were awesome in this movie. Loved the things that kept on happening to them throughout the movie...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments