My Favorite Movies


  masterh10288's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
the first and best of the of the saga. introduced us to a new and inventful world full of aliens, lightsabers, the fight between good and evil, and lots of sequals.
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
this introduced us to a rugged, whip-cracking, revolver shooting professer that does anything to get artifacts for the museum
3
Jaws 1975,  PG)
Jaws
a very big great white shark the is pissed of at the ship called the orca. dont get me wrong thats not all of what the story intails but i want to keep these short
4
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
all i have to say is DOC BROWN
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
wow... this movie was extreamly intelligent and had great vivid images
6
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
another great film that involves time travel
7
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
i do not want to give away any of this film because ya... just go see it
8
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
remember, remember the 4 of november
9
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
extreamly great story and action sequences
10
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
great action squences and the only film i like orlando bloom in
11
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
a kick-ass thrill riide
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
a genuis way of robbing a casino
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
i definitley wouldnt have thought of this just by going on the ride
14
300 2007,  R)
300
eat your breakfast hearty, men... for tonight WE DINE IN HELL!! epic shit
15
Underworld 2003,  R)
Underworld
great vampire and werewolf story
16
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
a funny blues music with steven spielberg at the end of the film

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments