My Favorite Movies


  Massimo68's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
Jaws
This is the movie responsible for making us afraid to fill our tubs for a bath...One of my all time greats.....
2
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
Another fav. flick
3
Predator 1987,  R)
Predator
Damn good
4
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Glover was heroic....
5
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
The wait for this battle was worth the while.....
6
Ronin 1998,  R)
Ronin
Some of the best drivin' I've seen in a while
7
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
A true classic
8
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
This was a crazee flick....I liked it...
9
Shaolin Vs Devil's Omen (666 Mo gwai fuk wut) (Shaolin vs. The Evil Dead) (Satan's Return) 1996,  Unrated)
Shaolin Vs Devil's Omen (666 Mo gwai fuk wut) (Shaolin vs. The Evil Dead) (Satan's Return)
Pure kick @$$$
10
The James Bond Story 1999,  Unrated)
11
Dragnet 1987,  PG-13)
12
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
13
Nurse Betty 2000,  R)
14
Super Size Me 2003,  PG-13)
15
Slavery and the Making of America 2005,  Unrated)
Slavery and the Making of America
An eye opener....
16
Along Came a Spider 2001,  R)
Along Came a Spider
D^mn Good....
17
Bopha 1993,  PG-13)
Bopha
excellent...
18
Lean on Me 1989,  PG-13)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Any Star Wars flik is good to go 4 me......
20
Zodiac 2007,  R)
21
Three Kings 1999,  R)
22
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
This showed the true power of unconditonal love & respect for Mom,being sure of gettin' the best form of street justice known in the western world...Kill em' all, let God sort em' out !!!!!!!
23
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
This flik had some good drivin'....
24
Annapolis 2006,  PG-13)
25
Fear 1996,  R)
26
Boogie Nights 1997,  R)
27
The Departed 2006,  R)
28
From Russia With Love 1963,  PG)
29
You Only Live Twice 1967,  PG)
30
The Hunt for Red October 1990,  PG)
31
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
32
The Wind and the Lion 1975,  PG)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The ultimate "Father-Son "adventure...
34
Never Say Never Again 1983,  PG)
35
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
36
Dragonheart 1986,  PG-13)
37
The Untouchables 1987,  R)
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
39
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
40
The Avengers 1998,  PG-13)
41
Cuba 1979,  R)
42
Roll Bounce 2005,  PG-13)
43
Waist Deep 2006,  R)
44
A Few Good Men 1992,  R)
45
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
46
The Longest Yard 2005,  PG-13)
47
Game of Death 1978,  R)
Game of Death
Kick a$$ !!!!
48
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
More Kick a$$ !!!!!
49
Si wang ta (Game of Death II) 1981,  R)
Si wang ta (Game of Death II)
Still Kickin' a$$ !!!!
50
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Not even tired of kickin' A$$ !!!
51
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Kickin' a$$ 4 free!!!!
52
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
Bruce Lee - A Warrior's Journey
50 GAL drums of whoopa$$ just got opened !!!!
53
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
Bruce "Kicka$$" Lee
54
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss)
GUng Fu !!!!
55
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This was pure drill instructing @ it's finest........
56
Bruce Lee and Kung Fu Mania 2001,  Unrated)
Bruce Lee and Kung Fu Mania
Bussin'a$$!!!!!
57
The Intercepting Fist 2001,  Unrated)
The Intercepting Fist
Forever kickin' A$$!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments