My Favorite Movies
| masovskyy25's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 2 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 3 |
The Departed 2006, R) |
|
| 4 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 9 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 11 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 12 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 13 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 14 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 15 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 16 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 17 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 18 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 20 |
Training Day 2001, R) |
|
| 21 |
Sunshine 1999, R) |
|
| 22 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 23 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 24 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 25 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 26 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 27 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 28 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 29 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 30 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Glory 1989, R) |
|
| 32 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 33 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 34 |
The Brave One 2007, R) |
|
| 35 |
In the Valley of Elah 2007, R) |
|
| 36 |
Bewitched 2005, PG-13) |
|
| 37 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003, PG-13) |
|
| 39 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 40 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 41 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007, R) |
|
| 42 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 43 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 44 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 45 |
Troy 2004, R) |
|
| 46 |
Dan in Real Life 2007, PG-13) |
|
| 47 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 48 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 49 |
Monsters, Inc. 2001, G)
awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! |
|
| 50 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 51 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 52 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 53 |
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986, R) |
|
| 54 |
Sopranos Unauthorized 2002, Unrated) |
|
| 55 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 56 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 57 |
Forget Paris 1995, PG-13) |
|
| 58 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 59 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994, PG-13) |
|
| 60 |
The Shining 1980, R) |
|
| 61 |
Crash 2005, R) |
|
| 62 |
Beavis and Butt-Head Do America 1996, PG-13) |
|
| 63 |
The People Vs. Larry Flynt 1996, R) |
|
| 64 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 65 |
The Mist 2007, R) |
|
| 66 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 67 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 68 |
300 2007, R) |
|
| 69 |
The Omen 1976, R) |
|
| 70 |
Two For the Money 2005, R) |
|
| 71 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 72 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 73 |
Collateral 2004, R) |
|
| 74 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 75 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008, R) |
|
| 76 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 77 |
Wicker Park 2004, PG-13) |
|
| 78 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 79 |
Flawless 1999, R) |
|
| 80 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 81 |
Snatch 2001, R) |
|
| 82 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 83 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 84 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 85 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 86 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 87 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 88 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 89 |
Bandits 2001, PG-13) |
|
| 90 |
Misery 1990, R) |
|
| 91 |
Law Abiding Citizen 2009, R) |
|
| 92 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 93 |
The Beach 2000, R) |
|
| 94 |
Twelve 2010, R) |
|
| 95 |
Candy 2005, R) |
|
| 96 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 97 |
The Postman Always Rings Twice 1981, PG) |
|
| 98 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 99 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 100 |
Scarface 1983, R) |
|
| 101 |
The Fighter 2010, R) |
|
| 102 |
Black Swan 2010, R) |
|
| 103 |
Midnight Express 1978, R) |






































































































