My Favorite Movies


  masoodsr's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
The Deer Hunter 1978,  R)
5
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Scorsese's Masterpiece
6
Apocalypse Now 1979,  R)
7
Serpico 1973,  R)
8
Dog Day Afternoon 1975,  R)
9
Heat 1995,  R)
10
The Departed 2006,  R)
11
Casino 1995,  R)
12
Donnie Brasco 1997,  R)
13
Taxi Driver 1976,  R)
14
Dead Man 1995,  R)
15
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
16
The Passion of the Christ 2004,  R)
17
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
18
Blood Diamond 2006,  R)
19
Casino Royale 1967,  G)
20
Papillon 1973,  PG)
21
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
I love the harmonica's sound .
22
Seven (Se7en) 1995,  R)
23
Legends of the Fall 1994,  R)
24
Black Cat, White Cat ,  R)
25
Chocolat 2000,  PG-13)
26
Shine 1996,  PG-13)
27
Amadeus 1984,  PG)
28
The Wild Bunch 1969,  R)
29
Saving Private Ryan 1998,  R)
30
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
The Matrix 1999,  R)
35
The Matrix Reloaded 2003,  R)
36
The Matrix Revolutions 2003,  R)
37
The Pink Panther 1963,  Unrated)
38
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
39
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
40
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
41
The Great Escape 1963,  Unrated)
42
Baraka 1993,  Unrated)
43
Scent of a Woman 1992,  R)
44
Citizen Kane 1941,  PG)
45
GoodFellas 1990,  R)
46
Midnight Cowboy 1969,  R)
47
The Shining 1980,  R)
48
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
49
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
51
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
52
The Wizard of Oz 1939,  G)
53
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
55
Braveheart 1995,  R)
56
Underground 1995,  Unrated)
57
The Old Man and the Sea 1958,  Unrated)
58
The French Connection 1971,  R)
59
Before Sunset 2004,  R)
60
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
61
Magnolia 1999,  R)
62
Once Upon a Time in America 1984,  R)
63
Gangs of New York 2002,  R)
64
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
65
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
66
Schindler's List 1993,  R)
67
A Clockwork Orange 1971,  R)
68
Full Metal Jacket 1987,  R)
69
Eyes Wide Shut 1999,  R)
70
Scarface 1983,  R)
71
The Untouchables 1987,  R)
72
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
73
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
74
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
75
The Magnificent Seven 1960,  R)
76
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
77
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
78
The Green Mile 1999,  R)
79
Leaving Las Vegas 1995,  R)
80
On the Waterfront 1954,  Unrated)
81
Unforgiven 1992,  R)
82
The Silence of the Lambs 1991,  R)
83
Instinct 1999,  R)
84
Mystic River 2003,  R)
85
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
86
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
87
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
88
Heaven & Earth 1993,  R)
89
A Perfect World 1993,  PG-13)
90
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996,  Unrated)
91
Léon (The Professional) 1994,  R)
92
U Turn 1997,  R)
93
The Thin Red Line 1998,  R)
94
Platoon 1986,  R)
95
Snatch 2001,  R)
96
Big Momma's House 2000,  PG-13)
97
Bad Boys 1995,  R)
98
Bad Boys II 2003,  R)
99
Red Sun 1971,  PG)
100
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
101
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
102
Payback 1999,  R)
103
Mad City 1997,  PG-13)
104
Wag the Dog 1997,  R)
105
Meet the Parents 2000,  PG-13)
106
Mission Impossible 1996,  PG-13)
107
Rain Man 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments