My Favorite Movies


  masoodain's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
No Country for Old Men 2007,  R)
3
Saving Private Ryan 1998,  R)
4
City Lights 1931,  G)
5
Layer Cake 2004,  R)
6
The Kids Are All Right 2010,  R)
7
Duel 1972,  PG)
8
Thelma & Louise 1991,  R)
9
The Big Lebowski 1998,  R)
10
Blood Simple 1984,  R)
11
Fargo 1996,  R)
12
Burn After Reading 2008,  R)
13
Reservoir Dogs 1992,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
Midnight Run 1988,  R)
17
Gamyam 2008,  Unrated)
18
RocknRolla 2008,  R)
19
Road to Perdition 2002,  R)
20
The Color of Money 1986,  R)
21
Meet the Parents 2000,  PG-13)
22
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
23
Kung Fu Panda 2008,  PG)
24
Kung Fu Panda 2 2011,  PG)
25
Toy Story 1995,  G)
26
Toy Story 2 1999,  G)
27
Toy Story 3 2010,  G)
28
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
29
The Great Escape 1963,  Unrated)
30
The Magnificent Seven 1960,  R)
31
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
32
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
33
Bullitt 1968,  PG)
34
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
35
Papillon 1973,  PG)
36
The Towering Inferno 1974,  PG)
37
The Matador 2005,  R)
38
Seraphim Falls 2006,  R)
39
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
40
Avaze gonjeshk-ha (The Song of Sparrows) 2008,  PG)
41
The Departed 2006,  R)
42
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
43
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
44
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
45
Casino Royale 2006,  PG-13)
46
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
47
The Terminal 2004,  PG-13)
48
Cast Away 2000,  PG-13)
49
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
50
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
51
Vanishing Point 1971,  R)
52
Death Proof 2007,  R)
53
Keeping Mum 2005,  R)
54
Luck by Chance 2009,  Unrated)
55
Andaz Apna Apna 1994,  R)
56
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
57
Transsiberian 2008,  R)
58
Notting Hill 1999,  PG-13)
59
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
60
Cold Mountain 2003,  R)
61
Roman Holiday 1953,  Unrated)
62
Gone With the Wind 1939,  G)
63
Death Wish 1974,  R)
64
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
65
Shooter 2007,  R)
66
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
67
Revolutionary Road 2008,  R)
68
Heat 1995,  R)
69
Charlie Wilson's War 2007,  R)
70
The Untouchables 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments