Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Masaki
  2. Masaki

sin city

  Masaki's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
5
Citizen Kane 1941,  PG)
6
The Pianist 2002,  R)
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
9
Sin City 2005,  R)
10
V for Vendetta 2006,  R)
11
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
12
Scent of a Woman 1992,  R)
13
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
14
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
15
Secondhand Lions 2003,  PG)
16
Eyes Wide Shut 1999,  R)
17
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
18
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
19
Quills 2000,  R)
20
Signs 2002,  PG-13)
21
Spirited Away 2001,  PG)
22
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
23
GoodFellas 1990,  R)
24
Forrest Gump 1994,  PG-13)
25
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
26
The Village 2004,  PG-13)
27
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
28
Equilibrium 2002,  R)
29
Training Day 2001,  R)
30
Jackie Brown 1997,  R)
31
Lord of War 2005,  R)
32
Hellboy 2004,  PG-13)
33
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
34
Modern Times 1936,  G)
35
Face/Off 1997,  R)
36
The Terminal 2004,  PG-13)
37
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
38
Crash 2005,  R)
39
The Machinist 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments