My Favorite Movies


  maryscristal's Rating My Rating
1
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
For me, the best film of the year.
2
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
I love this movie...beautiful, dramatic and real passion of our Lord!!!
3
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
So greatfully, fantastic, incredible drama movie.
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
The Oscar was deserved
5
Cleopatra 1963,  G)
Cleopatra
Greatfully, it's the best film of Lyz and Richard Burton
6
Troy 2004,  R)
Troy
Brad Pitt is a very handsome guy, I love him.
7
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
AntOnio es very cute and funny
8
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Spectacular and funny
9
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Both are so spectacular.
10
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
It's so beautiful, romantic
11
Revenge 1990,  R)
Revenge
Fantastic, greatfully
12
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
Es la mejor expresion del verdadero amor!!!
13
Giant 1956,  G)
Giant
One the best film of Liz and Rod Hudson
14
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
It's a hard movie.
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
It's a war dramatic foreign film of all the time. Simply awesome!!!.
16
Tequila Sunrise 1988,  R)
Tequila Sunrise
It is a fantastic movie of Mel, Michelle and Kurt simply hilarious..
17
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
It's romantic, very lovely.
18
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
Lovely
19
A Place in the Sun 1951,  Unrated)
A Place in the Sun
It's So dramatic!!!
20
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
It's beautifull...
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One the best film of Tom Hank
22
Casualties of War 1989,  R)
Casualties of War
Spectacular, I love Sean Penn. A good and real movie
23
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
So funny
24
Exodus 1960,  Unrated)
Exodus
It's a good film, I love Paul.
25
Charade 1963,  G)
Charade
Lovely, Audrey and Cary are cutes.
26
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
27
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
The passion and love for the animals...
28
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
It's so funny
29
Two Brothers 2004,  PG)
Two Brothers
Dramatic, lovely and so funny
30
Jennifer 8 (Jennifer Eight) 1992,  R)
Jennifer 8 (Jennifer Eight)
It's interesting
31
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
32
Forces of Nature 1999,  PG-13)
Forces of Nature
I like the film, but the end no!!!
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Speed 1994,  R)
Speed
Spectacular
35
Armageddon 1998,  PG-13)
36
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
Interesting movie,
37
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
It's spectacular,
38
Something to Talk About 1995,  R)
Something to Talk About
Julia always lovely
39
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
A good film
40
The Devil's Own 1997,  R)
41
Black Rain 1989,  R)
Black Rain
Simply Andy and Michael so cute
42
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
It's a good film.
43
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra was spectacular and she is very funny
44
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
The Sons of Katie Elder
It's one of my favorite film of John.
45
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
46
Apocalypto 2006,  R)
47
Maverick 1994,  PG)
Maverick
Funny western movie, a good performance of Mel...
48
Ransom 1996,  R)
49
Savior 1998,  R)
Savior
It so lovely
50
Come See the Paradise 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments