My Favorite Movies


  marymoor52's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
2
Camp Rock 2008,  G)
3
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
4
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
5
High School Musical 2 2007,  G)
6
Twilight 2008,  PG-13)
7
27 Dresses 2008,  PG-13)
8
Prancer 1989,  G)
9
Prancer Returns 2001,  Unrated)
10
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Honey 2003,  PG-13)
15
Step Up 2006,  PG-13)
16
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
17
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
18
Prom Night 1980,  R)
19
Prom Night 2008,  PG-13)
20
Mean Girls 2004,  PG-13)
21
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
22
King Kong 2005,  PG-13)
23
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
24
Yes Man 2008,  PG-13)
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
26
The Incredibles 2004,  PG)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
28
Shrek 2 2004,  PG)
29
Ghost Rider 2007,  PG-13)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Love Actually 2003,  R)
32
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
33
School of Rock 2003,  PG-13)
34
Pretty Woman 1990,  R)
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
36
The Notebook 2004,  PG-13)
37
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
38
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
39
Elf 2003,  PG)
40
A Christmas Carol 1938,  Unrated)
41
A Christmas Carol 1951,  Unrated)
42
A Christmas Carol 1971,  PG)
43
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
44
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
45
Dr. Seuss: The Grinch Grinches The Cat in the Hat 1982,  Unrated)
46
Halloween Is Grinch Night 1977,  Unrated)
47
Spy Kids 2001,  PG)
48
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
49
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
50
Peter Pan 2003,  PG)
51
Peter Pan 1953,  G)
52
Peter Pan 1999,  Unrated)
53
Peter Pan in Return to Never Land 2002,  G)
54
Peter Pan 1960,  Unrated)
55
Peter Pan 1924,  Unrated)
56
The Perfect Man 2005,  PG)
57
Another Cinderella Story 2008,  PG)
58
A Cinderella Story 2004,  PG)
59
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
60
Raise Your Voice 2004,  PG)
61
Picture This! 2008,  Unrated)
62
King Solomon's Mines 1985,  PG-13)
63
King Solomon's Mines 1937,  Unrated)
64
King Solomon's Mines 1950,  Unrated)
65
King Solomon's Mines 2004,  Unrated)
66
Little Secrets 2002,  PG)
67
The Break-Up 2006,  PG-13)
68
Dostana 2008,  R)
69
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
70
Madagascar 2005,  PG)
71
Bride Wars 2009,  PG)
72
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
73
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
74
Aquamarine 2006,  PG)
75
The Tuxedo 2002,  PG-13)
76
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
77
Rush Hour 1998,  PG-13)
78
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
79
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
80
Spanglish 2004,  PG-13)
81
Jump In! 2007,  Unrated)
82
Can't Be Heaven (Forever Together) 1999,  PG)
83
Hairspray 2007,  PG)
84
Hairspray 2 2012,  Unrated)
85
Hairspray 1988,  PG)
86
Make a Wish 2002,  Unrated)
87
Gotta Kick It Up! 2002,  Unrated)
88
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
89
Joe Somebody 2001,  PG)
90
Good Girl, Bad Girl 2006,  R)
91
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) 2007,  Unrated)
92
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
93
The Cheetah Girls: One World 2008,  Unrated)
94
Uptown Girls 2003,  PG-13)
95
High School Girl Rika: Zombie Hunter 2008,  Unrated)
96
Rodeo Girl 2008,  Unrated)
97
The Girl Next Door 2004,  R)
98
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
99
What a Girl Wants 2003,  PG)
100
My Girl 1991,  PG)
101
Material Girls 2006,  PG)
102
Jersey Girl 2004,  PG-13)
103
Kiss The Girls 1997,  R)
104
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
105
Bad Girls 1994,  R)
106
Slumdog Millionaire 2008,  R)
107
Pollyanna 1960,  G)
108
Right on Track 2003,  Unrated)
109
On the Right Track 1981,  PG)
110
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
111
Just Married 2003,  PG-13)
112
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
113
Just Friends 2005,  PG-13)
114
Just Cause 1995,  R)
115
Just My Luck 2006,  PG-13)
116
Relax ... It's Just Sex 1998,  R)
117
Just for Kicks 2003,  PG)
118
Just Looking 1999,  R)
119
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
120
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
121
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience 2009,  G)
122
Pink Panther 2 2009,  PG)
123
17 Again 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments