My Favorite Movies


  Maryangel85's Rating My Rating
1
White Chicks 2004,  PG-13)
2
Southern Fried Chicks 2007,  Unrated)
3
A Couple of White Chicks at the Hairdresser 2007,  Unrated)
4
Spy Train 1943,  Unrated)
5
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
6
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997,  R)
7
Snow White 1996,  G)
8
Snow White: The Fairest of Them All 2001,  Unrated)
9
Cannon Movie Tales: Snow White 1988,  PG)
10
Snow White 1916,  Unrated)
11
Snow White and the Three Stooges 1961,  PG)
12
Rugrats: Tales from the Crib: Snow White 2005,  Unrated)
13
Blanche-Neige, la suite (Snow White: The Sequel) 2007,  Unrated)
14
Schneewittchen und die sieben Zwerge (Snow White) 1955,  Unrated)
15
Snow White Christmas 1980,  Unrated)
16
Treasures of the Snow 1983,  Unrated)
17
Schneewittchen (Snow White and the Seven Dwarfs) 1961,  Unrated)
18
Så Vit som en Snö (As White as in Snow) 2001,  Unrated)
19
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
20
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
21
Aliens in the Attic 2009,  PG)
22
How to Lose Friends & Alienate People 2008,  R)
23
Alien Trespass 2008,  PG)
24
Alien Raiders 2008,  R)
25
L.A.P.A. 2008,  Unrated)
26
Alien 1979,  R)
27
Alien3 1992,  R)
28
Aliens Gone Wild 2008,  Unrated)
29
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
30
Alien Resurrection 1997,  R)
31
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
32
Alien Avengers (Roger Corman Presents 'Alien Avengers') (Welcome to Planet Earth) 1996,  R)
33
Alien Nation 1988,  R)
34
Alien Factor 2: Alien Rampage 2001,  Unrated)
35
Alien Avengers II (Welcome to Planet Earth II) (Aliens Among Us) 1997,  R)
36
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
37
Alien 2 sulla Terra (Alien Terror) (Strangers) 1980,  R)
38
Alien Autopsy 2006,  PG-13)
39
Alien Apocalypse 2005,  Unrated)
40
Evil Aliens 2005,  R)
41
Decoys 2: Alien Seduction (Decoys: The Second Seduction) 2007,  R)
42
Aliens of the Deep 2005,  G)
43
Phil the Alien 2004,  R)
44
Alien vs. Hunter 2004,  Unrated)
45
Alien Lockdown 2004,  R)
46
Illegal Aliens 2006,  PG-13)
47
Alien Hunter 2003,  R)
48
Alien Abduction 2005,  R)
49
Alien Tracker 2003,  PG-13)
50
Alien Adventure 1999,  Unrated)
51
Evil Alien Conquerors 2002,  PG-13)
52
Alien Agent 2007,  R)
53
The Alien Saga 2001,  R)
54
Mutant Aliens 2001,  R)
55
Resident Alien 1991,  Unrated)
56
Dr. Alien 1988,  R)
57
Future-Kill (Night of the Alien) (Splatter) 1985,  R)
58
Unseen Evil 2 (Alien 3000) 2004,  R)
59
The Alien Files 1999,  R)
60
Close Encounters: Proof of Alien Contact 1999,  Unrated)
61
Moby Presents: Alien Sex Party 2003,  Unrated)
62
The Grudge 3 2009,  R)
63
The Grudge 2004,  PG-13)
64
Ju-On: Shiroi Rôjo (The Grudge: Old Lady in White) 2009,  Unrated)
65
The Grudge 2 2006,  PG-13)
66
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
67
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
68
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
69
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
70
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
71
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice 2008,  Unrated)
72
Yeti: Curse of the Snow Demon 2008,  Unrated)
73
The Devil's Curse 2008,  R)
74
The Curse of Lizzie Borden 2: Prom Night 2008,  Unrated)
75
How to Deal 2003,  PG-13)
76
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
77
Whistle Down the Wind 1962,  Unrated)
78
Arthur Blows the Whistle 2005,  Unrated)
79
Life is to Whistle 1999,  Unrated)
80
The Whistle Blower 1986,  PG)
81
Whistle and I'll Come to You 1968,  Unrated)
82
The Mark of the Whistler (The Marked Man) 1944,  Unrated)
83
The Secret of the Whistler 1946,  Unrated)
84
The Whistler 1944,  Unrated)
85
The Power of the Whistler 1945,  Unrated)
86
Voice of the Whistler 1945,  Unrated)
87
The Return of the Whistler 1948,  Unrated)
88
The Ghost Writer 2010,  PG-13)
89
The Ghosts of Girlfriends Past 2009,  PG-13)
90
Ghostbusters 1984,  PG)
91
Ghost Rider 2007,  PG-13)
92
Ghost Town 2008,  PG-13)
93
Ghost 1990,  PG-13)
94
R.L. Stine's Mostly Ghostly 2008,  PG)
95
Ghost Ship 2002,  R)
96
Ghost Voyage 2008,  Unrated)
97
Xia dao xiao (Where Got Ghost?) 2009,  Unrated)
98
Scream 1996,  R)
99
Stomp! Shout! Scream! 2009,  Unrated)
100
Yamagata Scream (Yamagata sukurîmu) 2009,  Unrated)
101
Scream 2 1997,  R)
102
Scream 3 2000,  R)
103
Ice Scream: The ReMix 2008,  Unrated)
104
Kicking & Screaming 2005,  PG)
105
Scream and Scream Again (Screamer) 1970,  PG)
106
Scream, Blacula, Scream! 1973,  PG)
107
Huutajat - Screaming Men, (Screaming Men) 2003,  Unrated)
108
Beverly Hills Chihuahua 2008,  PG)
109
The Hills Run Red 2008,  R)
110
The Auburn Hills Breakdown 2008,  Unrated)
111
Beverly Hills Cop 1984,  R)
112
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
113
The Hills Have Eyes 2006,  R)
114
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
115
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
116
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
117
The Hills Have Eyes 1977,  R)
118
Troop Beverly Hills 1989,  PG)
119
Connected (Bo chi tung wah) 2008,  PG)
120
Barbie & The Diamond Castle 2008,  Unrated)
121
Barbie Mariposa 2008,  Unrated)
122
Barbie In A Christmas Carol 2009,  Unrated)
123
Barbie Fairytopia: Magical Twist of Time 2009,  G)
124
Dai noi muk taam 009 (On His Majesty's Secret Service) 2009,  Unrated)
125
Barbie and the Rockers: Out of This World (Barbie and the Rock Stars: Out of This World) 1987,  PG)
126
Hôtel Terminus 1988,  Unrated)
127
Barbie in The Nutcracker 2001,  Unrated)
128
Barbie As The Princess and the Pauper 2004,  Unrated)
129
Barbie as Rapunzel 2002,  Unrated)
130
Barbie of Swan Lake 2003,  G)
131
Barbie - Fairytopia 2005,  G)
132
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
133
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
134
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
135
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
136
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
137
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
138
Nan bei Shao Lin (Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin) (North and South Shaolin) (Arahan) 1985,  Unrated)
139
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
140
Lethal Weapon 4 1998,  R)
141
Hero 2002,  PG-13)
142
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
143
Romeo Must Die 2000,  R)
144
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
145
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
146
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
147
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
148
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
149
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
150
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
151
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
152
Jackie Chan: The Kung Fu Years 2004,  Unrated)
153
Kung Fu Panda 2008,  PG)
154
Xun zhao Cheng Long (Looking for Jackie) (Jackie Chan Kung Fu Master) (Jackie Chan & the Kung Fu Kid) 2009,  PG)
155
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
156
Rush Hour 1998,  PG-13)
157
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
158
San suk si gin (The Shinjuku Incident) 2009,  R)
159
Jian guo da ye (The Founding of a Republic) 2009,  Unrated)
160
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
161
The Tuxedo 2002,  PG-13)
162
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
163
The Medallion 2003,  PG-13)
164
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
165
Rumble in the Bronx 1996,  R)
166
The Cannonball Run 1981,  PG)
167
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
168
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
169
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
170
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
171
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
172
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
173
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
174
Cannonball Run II 1984,  PG)
175
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
176
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
177
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
178
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
179
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
180
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
181
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
182
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
183
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
184
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
185
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
186
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003,  R)
187
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments