My Favorite Movies


  marvsmooth's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
The greatest musical of all time. The songs and choreography are amazing, plus the story about the transition from silent movies is brilliant. A fantastic feel good film.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The start of something amazing, in the sense that it kicked the sci-fi genre up the butt and helped take it out of the b-movie and into blockbusters.
3
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
Fantastic classic film. This is the daddy of all cop thrillers ever since. Without this there'd be no Lethal Weapons or most action films since!
4
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A classic film. I wouldn't really call it a horror as some of my friends do, but it's a brilliant and thrilling film even today.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
One of the best thrillers of the past twenty years. A cracking yarn about two very different cops working to find a serial killer, but even more than that.
6
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
I'm never really sure which of Hitchcock's films is my favourite, but I've seen this so many times, and a lot of the set pieces are now stuck in popular culture.
7
The Incredibles 2004,  PG)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
10
An American Werewolf in London 1981,  R)
11
The Italian Job 1969,  PG)
12
The Matrix 1999,  R)
13
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
14
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
15
Vertigo 1958,  PG)
16
Clash of the Titans 1981,  PG)
17
Back to the Future 1985,  PG)
18
Enter the Dragon 1973,  R)
19
Goldfinger 1964,  PG)
20
Aliens 1986,  R)
21
Alien 1979,  R)
22
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This must surely be up in the top 5 Bond films of all time. The story is so amazingly close to the original material, and Bond himself is as dark as the one in the books.

The whole piece just has such great feel to it. The acting is superb, whilst not being hokey and jokey - something I hate about a lot of Bond films.

What they've done here is given people a top thriller, which happens to have James Bond as it's central character.

Sensational.
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
25
Serenity 2005,  PG-13)
26
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
27
The Green Mile 1999,  R)
28
The Shawshank Redemption 1994,  R)
29
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Absolutely one of the best comedies ever made. This film is truly amazing. The writing relationship between Aykroyd and Landis works superbly, and this is where the comedy coupling of Aykroyd & Belushi in film shines so well.

The film itself has so many elements to it that it's not always so obvious to see what's going on. The music is of course amazing, as are the musicians and artists' performances. The comedy is also top rate.

The fact that it's about two orphans trying to redeem themselves for all of their sins, however naively and illegally, is such a strong bonus to the piece, that adds a poignancy to the whole thing. Truly a classic film. The bit where Jake is so distraught with the Carrie Fisher character in the sewers is so telling of two people who's lives could have been so very different, and also shows the regrets they have in life.

If you've not seen this for a long time, or have never seen it ever, then you're missing a true gem.
30
The War of the Worlds 1953,  G)
31
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
32
Spider-Man 2002,  PG-13)
33
Blade 1998,  R)
34
The Terminator 1984,  R)
35
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
This film is definitely amazing, but I'll admit that sometimes it can seem a little long and drawn, and other times I can marvel at the scope.
37
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
By far the better of the two films (this and 'Flags Of Our Fathers' were made alongside each other as companion pieces almost). Absolutely one of the most stunning films I have ever seen. The casting is absolutely right, portraying the emotions of the roles perfectly. The chap plaing Siago (Kazunari Ninomiya?)is brilliant, displaying a character that has mixed feelings about the situation. Watanabe too is amazing in the role of another character who's fighting for their country, but this time is fighting against the people whom he'd lived with. A patriotic person, who is also a master tactician - if only all of the officers under his command had believed and trusted in him, then the situation may have been very different.

Everything is amazing to do with this film, by far the very best film that Eastwood has ever been involved in, and that comes from someone who is very much an Eastwood fan, so there's a very large back-catalogue there to stand it up against. If I was to say that this film ranks alongside and possibly eclipses films such as Lawrence of Arabia, and the likes, then I'm sure that I wouldn't be overstating this. It most definitely is one of the best films to do with war that has ever been made.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments