Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  marvin7's Rating My Rating
1
Top Gun 1986,  PG)
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
3
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
4
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
8
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
9
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
10
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
11
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
12
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
13
Star Trek Generations 1994,  PG)
14
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
15
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
16
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
17
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
18
Saving Private Ryan 1998,  R)
19
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
20
Mission Impossible 1996,  PG-13)
21
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
22
Air Force One 1997,  R)
23
La Guagua aérea (Air Bus) 1995,  Unrated)
24
Independence Day 1996,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
34
50 First Dates 2004,  PG-13)
35
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
36
The Matrix 1999,  R)
37
A Cinderella Story 2004,  PG)
38
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
39
Shrek 2001,  PG)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
42
Gladiator 2000,  R)
43
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
44
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments