Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  martymor72's Rating My Rating
1
Private Benjamin 1980,  R)
Private Benjamin
Goldie Hawn at her best!
2
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Robin Williams proves yet again what a real talent he is!
3
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Clever, Sophisticated Thriller with superb cast.
4
Eye For An Eye 1995,  R)
Eye For An Eye
Excellent film, which had me glued all the way through
5
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
Light hearted, fun comedy, ideal for sunday afternoons when it's wet outside and your bored!
6
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
My old time favourite film becuase it's a strong subject matter, superbly acted and has both humour and emotion.
7
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Another Decent film of Hanks!
8
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Whoppi Goldberg stole this movie for me, the lady is pure brilliance!
9
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
Again, easy Sunday Afternoon entertainement!
10
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
A classic, what else can I say.
11
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
The old Hollywood meets the New, superb film.
12
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
Excellent, Fantastic Musical Score and Julie Walters in leg warmers to boot!
13
Kiss The Girls 1997,  R)
Kiss The Girls
Classy thriller, true to the book too, which makes a change.
14
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
A film from my youth, one classic I could watch time and time again!
15
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
Probably the best Robin Williams film in years, hilarious!
16
Crank 2006,  R)
Crank
Superb, fast paced, action all the way and when he hooks up with his braod, it's hilarious!
17
Shooter 2007,  R)
Shooter
Excellent, thoroughly enjoyed it
18
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
Aghh, What's Up Doc, class movie, dark humnour, great acion, owen is superb.
19
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Absolutley Superb, fast paced action, definately worth watching.
20
The Bank Job 2008,  R)
The Bank Job
Great British Movie, loved it.
21
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
Marginally better than the first as the action is awesome!
22
Street Kings 2008,  R)
Street Kings
Superb action flick, great stuff from start to finnish.
23
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
Throughly enjoyed this, was nice to see two excellent actors united to give a star performance
24
There's Something About Mary 1998,  R)
25
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Superb, thought Helen Mirren steals the show in this and loved Cage's cockney accent!
26
The Sentinel 2006,  PG-13)
The Sentinel
Cool, Smart and in vein of 24, loved it.
27
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
Statham justs gets better and better

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments