My Favorite Movies


  martini069's Rating My Rating
1
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
One of the best Spiderman movie. So much things happening, wow! Kind of a tearjerker. I got chills at least ten times in the movie. Just amazing, go see it !
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
3
The Matrix Reloaded 2003,  R)
4
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
6
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
8
The Matrix Revolutions 2003,  R)
9
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
16
The Ring 2002,  PG-13)
17
The Ring Two 2005,  PG-13)
18
Saw 2004,  R)
19
The Notebook 2004,  PG-13)
20
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
21
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Hot men, hot cars...what else can you ask for ?
22
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
23
Latter Days 2003,  R)
24
The Italian Job 2003,  PG-13)
25
Honey 2003,  PG-13)
26
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
28
Mambo Italiano 2003,  R)
29
The Deep End of the Ocean 1999,  PG-13)
30
Life as a House 2001,  R)
31
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
32
Prom Queen 2004,  Unrated)
33
Eating Out 2004,  Unrated)
Eating Out
A must-see movie. Hilarious!!!
34
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006,  Unrated)
Eating Out 2: Sloppy Seconds
Even better than the first one! It's hilarious!!! (And hot ;))
35
Batman Begins 2005,  PG-13)
36
The Dark Knight 2008,  PG-13)
37
Superman Returns 2006,  PG-13)
38
X-Men 2000,  PG-13)
39
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
40
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
41
Fast & Furious 2009,  PG-13)
42
Brokeback Mountain 2005,  R)
43
Star Trek 2009,  PG-13)
44
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
45
Step Up 2006,  PG-13)
46
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
47
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Different than the first one, but still a great dance movie. I enjoyed the songs; makes you wanna dance. Ha!
48
Take the Lead 2006,  PG-13)
49
Mean Girls 2004,  PG-13)
50
Saw II 2005,  R)
51
Saw III 2006,  R)
Saw III
Awesome movie with lots of blood !!
52
The Butterfly Effect 2004,  R)
53
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
54
Bring It On 2000,  PG-13)
55
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Whoa! My heart raced so many times in that movie. Definitely a must see !!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments