Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  martinbegley's Rating My Rating
1
Kingdom of Heaven 2005,  R)
2
Gladiator 2000,  R)
3
The 13th Warrior 1999,  R)
4
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
5
The Last Samurai 2003,  R)
6
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
have to watch this move will be or should be a classic
7
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
8
The Lost Boys 1987,  R)
9
Vampires 1998,  R)
10
Vampires - Los Muertos 2002,  R)
11
Vampires: The Turning 2005,  R)
12
Dracula 2000 2000,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
14
Friday the 13th 1980,  R)
15
Wrong Turn 2003,  R)
16
The Hills Have Eyes 2006,  R)
17
The Fog 2005,  PG-13)
18
Child's Play 1988,  R)
19
Hellraiser 1987,  R)
20
Night of the Living Dead 1968,  R)
21
Leprechaun 1993,  R)
22
The Howling 1981,  R)
23
Resident Evil 2002,  R)
24
Children of the Corn 1984,  R)
25
Ghoulies 1985,  PG-13)
26
Raise Your Voice 2004,  PG)
27
Honey 2003,  PG-13)
28
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
29
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
30
Take the Lead 2006,  PG-13)
31
Step Up 2006,  PG-13)
32
Pump up the Volume 1990,  R)
33
A Walk to Remember 2002,  PG)
34
8 Mile 2002,  R)
35
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
36
100 Girls 2000,  R)
37
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
38
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
39
Stand by Me 1986,  R)
40
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
41
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
42
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
43
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
44
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
45
Daredevil 2003,  PG-13)
46
Elektra 2005,  PG-13)
47
Shooting Gallery 2005,  R)
48
Poolhall Junkies 2002,  R)
49
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
50
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
51
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
52
Torque 2004,  PG-13)
53
Biker Boyz 2003,  PG-13)
54
Gladiator 1992,  R)
55
Boyz n the Hood 1991,  R)
56
F/X2 (F/X 2: The Deadly Art of Illusion) 1991,  PG-13)
57
The Monster Squad 1987,  PG-13)
58
The Lord of the Rings 1978,  PG)
59
Road House 1989,  R)
60
H2: Halloween II 2009,  R)
61
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments