My Favorite Movies


  martian100's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Im hard core into this movie. I was only yesterday quoting the whole movie to my self on the bus. Im obsessed!
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Brilliant
3
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
OMG wow! A must see. Your pretty much gonna like this movie whether your into this kinda thing or not. And I am totally in to it.
4
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Best Austin powers of them all. This was a fantastic film. completly under apreciated
5
Stargate 1994,  PG-13)
6
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Ok, everyone has to see this movie, its so hilarious. I loved how the good guys and bad guys kept out doing each other. 3 thumbs up!
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Absolutly fantastic
8
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This movie was soooo sweeeeeet
9
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 2
Clone Wars is superb. See the jedi the way they really should be, without any natural limitations!! The story line is fantastic. You see lots of stuff that will thrill any star wars fan like the knighting ceremony of Anakin Skywalker (very cool)
10
Mystery Men 1999,  PG-13)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Ok, this was 100 times better than Shaun of the Dead. Very very funny, and great use of running gags.
13
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Very Funny. Wonderfully Romantic. Entertaining Story. Great Characters. Excellent Action.

Its a movie that anybody can love.
14
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
15
Equilibrium 2002,  R)
16
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I actually really loved this film. So sweet and romantic. Made me cry :'(
17
The Prestige 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments