My Favorite Movies


  1. Marswin
  2. John

Give list a short description

  Marswin's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
2
The Ring 2002,  PG-13)
3
Pretty Woman 1990,  R)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Braveheart 1995,  R)
6
A Cinderella Story 2004,  PG)
7
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
8
Scary Movie 2000,  R)
9
War of the Worlds 2005,  PG-13)
10
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
11
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
12
The Longest Yard 2005,  PG-13)
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
14
Return to Horror High 1987,  R)
15
The Brady Bunch: Coming Together Under One Roof 2005,  Unrated)
16
Brady Bunch Home Movies 1995,  Unrated)
17
Take Down (Fighting Chance) 1979,  PG)
18
Skatetown, U.S.A. 1979,  PG)
19
The Idolmaker 1980,  PG)
20
The Million Dollar Kid 1999,  PG)
21
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
22
The Brady Girls Get Married (The Brady Brides) 1981,  Unrated)
23
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
24
The Craft 1996,  R)
25
A Very Brady Sequel 1996,  PG-13)
26
The Brady Bunch Movie 1995,  PG-13)
27
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl ,  PG)
28
Mac and Me 1988,  PG)
29
Christine 1983,  R)
30
Son of Frankenstein 1939,  Unrated)
31
Frankenstein 1931,  Unrated)
32
The Mummy 1932,  Unrated)
33
The Ghoul 1933,  Unrated)
34
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
35
Corridors of Blood 1959,  Unrated)
36
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff 1949,  Unrated)
37
The Raven 1935,  Unrated)
38
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) 1965,  PG-13)
39
House of Frankenstein 1944,  Unrated)
40
Isle of the Dead 1945,  Unrated)
41
The Body Snatcher 1945,  Unrated)
42
The Walking Dead 1936,  G)
43
The Evil of Frankenstein 1964,  Unrated)
44
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
45
Frankenstein and the Monster from Hell 2003,  R)
46
The Revenge of Frankenstein 1958,  Unrated)
47
The Hound of the Baskervilles 1959,  R)
48
The Abominable Snowman 1957,  Unrated)
49
Dracula 1958,  Unrated)
50
Dracula A.D. 1972 1972,  PG)
51
Frankenstein Must Be Destroyed 1969,  PG)
52
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
53
Helen Keller: The Miracle Continues 1984,  PG)
54
Tales from the Crypt 1972,  PG)
55
Frankenstein Created Woman 1967,  Unrated)
56
House of the Long Shadows 1982,  PG)
57
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
58
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
59
Vampira (Old Dracula) 1975,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments