My Favorite Movies


  maroonaggie99's Rating My Rating
1
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
One of my favorites for '06. It is definitely one of Jet Li's best efforts. Fight scenes and cinematography is solid...great!
2
Office Space 1999,  R)
Office Space
Funny. Can definitely relate if you have worked in a similar environment.
3
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
What can I say? It is a chick flick. Michelle's first starring role. The most important thing here is the underlying message. A person that is able to channel their anger and frustrations into something productive, despite it being somewhat unorthodox.
4
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
Call it cheesy but it is definitely one of the old favorites.
5
Kickboxer 1989,  R)
Kickboxer
Old favorite. Remember the tree scene?
6
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Classic. What can I say that has not been said already!
7
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Chick flick with an international backdrop. Good.
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Funny and crazy.
9
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Have a nice big plate of revenge! Even though it is over the top, it is one that can be watched more than once. The cinematography is great in this film.
10
Twisted 2004,  R)
Twisted
Mystery and suspense with a real twist at the end. The ending is not what you think it will be. Solid movie.
11
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
For me, the first 45 minutes are the best.
12
Lantana 2001,  R)
Lantana
Mystery and suspense set in Australia. Solid story and acting all around.
13
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
One of my favorites.
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favorite movies.
15
Ip Man 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments