My Favorite Movies


  marnacon's Rating My Rating
1
The King's Speech 2010,  PG-13)
2
The Young Victoria 2009,  PG)
3
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
sweet
4
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
5
Juno 2007,  PG-13)
6
August Rush 2007,  PG)
August Rush
it was an enjoyable movie
7
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
we liked it.. it was a nice, refreshing relaxing friday afternoon movie.. perfect after a hectic week
8
Arabian Nights 2000,  Unrated)
Arabian Nights
very enjoyable. truly a lot of fun to watch
9
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
My favourite animated movie! I'm not someone who necessarly likes animation. I love the soundtrack
10
Invictus 2009,  PG-13)
Invictus
for me it was one of those movies that just kind of stay with you.. i thouroughly enjoyed it and plan on getting the dvd. it's a positive movie. i don't really go for the sporting movies but i think this one is definitely the exeption on the rule. we giggled whenever somebody lost their accents and its inspiring to see that people on the other side of the world liked a story so close to people's hearts and made a movie of it..
11
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
very inspirational, uplifting and leaves you with that good after feeling
12
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
i'm not really for animation but this one i really enjoyed! IT SO CUTE
13
Tarzan 1999,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments