My Favorite Movies
| marlonndb's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 4 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 5 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 6 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 7 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 8 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 9 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 10 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 11 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972, R) |
|
| 12 |
Psycho 1960, R) |
|
| 13 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 14 |
El 聲gel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 15 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 16 |
After Hours 1985, R) |
|
| 17 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |

















