My Favorite Movies


  marlimarlo's Rating My Rating
1
Annie Hall 1977,  PG)
2
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
3
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
4
When Harry Met Sally 1989,  R)
5
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
6
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) 1998,  R)
7
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
Heima (Sigur Ros: Heima)
halbuki bu dünyanin en güzel seyi.
8
My Girl 1991,  PG)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
11
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
12
Once 2007,  R)
13
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997,  Unrated)
14
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) 2007,  PG)
15
Manhattan 1979,  R)
16
My Neighbor Totoro 1988,  G)
17
Sous le sable (Under the Sand) 2000,  R)
18
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
19
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
20
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
21
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
22
The Science of Sleep 2006,  R)
23
Career Girls 1996,  R)
24
Closer 2004,  R)
25
Egg 2007,  Unrated)
26
Micmacs (Micmacs à tire-larigot) 2010,  R)
27
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
28
Howl's Moving Castle 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments