My Favorite Movies


  MarkyBh0y's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
Sin City
one of the greatest movies ever made
2
300 2007,  R)
300
awesome
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
tarantino at his best
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
epic
5
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
makes me proud to be scottish
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
big arnie at his best
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
blamamabla......on the day of my daughters wedding...........greatest gangster movie ever!
8
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
best comedy ever made
9
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
one of the coolest movies ever
10
Desperado 1995,  R)
Desperado
best pointless shoot em up ever
11
The Godfather, Part II 1974,  R)
12
True Romance 1993,  R)
True Romance
utter quality
13
Heat 1995,  R)
14
The Game 1997,  R)
The Game
amazin movie
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
quality movie, the spacey is legend
17
Léon (The Professional) 1994,  R)
18
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
19
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
mint
20
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
21
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
22
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
The Return of the Pink Panther
amazin
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
The Football Factory 2004,  R)
The Football Factory
better than green street, amazing
25
Green Street Hooligans 2005,  R)
26
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
1 of the funniest movies ever
27
Reservoir Dogs 1992,  R)
28
Bowfinger 1999,  PG-13)
Bowfinger
possibly steve martins best movie after the man with 2 brains
29
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
fuckin amazin, best brit movie in a while, utter quality
30
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
31
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
32
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
yass, a forgot about this movie, stuff of legend
33
Falling Down 1993,  R)
34
In the Mouth of Madness 1994,  R)
35
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
36
Assault on Precinct 13 1976,  R)
37
The Negotiator 1998,  R)
38
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
39
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
the sammy is mint in this....quality movie
40
Freddy vs. Jason 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments