My Favorite Movies


  markthelegendfoster's Rating My Rating
1
Grand Slam 1978,  Unrated)
Grand Slam
Quite simply the funniest film ever made. Never has a film shaped a nation's culture like this one. Every Welsh person fits into one of the characters in this film and every trip is taken with the mentality of Mog and the boys. Non-stop laughter all the way through and the only disapointment is that the original full length version was never shown.
2
This Is Spinal Tap 1984,  R)
3
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
4
Blazing Saddles 1974,  R)
5
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
6
Cool Hand Luke 1967,  PG)
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
8
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
9
Team America - World Police 2004,  R)
10
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments