My Favorite Movies


  MarkSmith's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Incredible xx
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Simply Brillaint!!!
3
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
This was simply a combination of pure brilliance, acting, script and just wow, this is the best sci-fi out their, everything was perfectly done and i so look forward to a possible sequel I HOPE ! ! !
4
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Excellent film, a must for most people to watch !! Bring on the dawn of the new franchise of higher quality films
5
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008,  R)
6
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Simply the best of all four of them, with some amazing stunts ive never seen before, everything was spot on and Bruce Willis still makes this film 100% brilliant!
7
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Excellent. One of the best things about this film apart from some of the most spectacular visuals is the sound, i watched this in cinema and it blew me away!!!
8
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
One of the best Zombie Films ever, unlike films before it, this has such a great feel and look to it, Sarah Polley and Ving Rhames makes the film what it is through out and Jake Weber just steals the show at the end. Only thing i would say is i want more gore and not just stupid lets take the head of cause we want to , but more story driven madness and violence! Dawn of the Dead did what Resident Evil failed to do.
9
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
I have never seen a sequel that has truely made me say YES, they have done it, YES, it's better than the first, Underworld Evolution brought everything i liked about the first and turnt the story in to something amazing, new and fresh ensuring it didnt let you down, and as an added bonus the sex scene is simply jaw dropping, with such romance and gorgeous lighting and camera work, and in the background the music made the entire scene come to light with such brilliance and harmony, i hope the third comes soon and out beats everything we have seen!
10
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
One of my all time favorites
11
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
Simply Brilliant, from start to finish, excellent take on superhero films and i really enjoyed the twist, this also goes to prove again and again how good of an actor Will Smith is.
12
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Well i was totally shocked at how well acted and portrayed this film was, it certainly made up for the other two. Some of the scenes were purely excellent. A must for Zombie Fans everywhere. Also fab music backing too, finally they got it right!!!!
13
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
The best in the trilogy, the best action film of all time, thanks JJ Abrams and Tom Cruise
14
Transformers 2007,  PG-13)
15
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Forget anything you have ever watched relating to viral and zombies and so forth, this film goes beyond 28 days later to a very harsh violent and truly remarkable sequel that left me in shock by the end, this film goes all out to give us fear, brutality, blood and gore and a true shocking and close feel to what it would be like to be in the middle of a mass outbreak, i remember a scene in 28 days later where they were talking about the infecting ripping through a packed train station and how you couldn't tell the infected to the normal people, 28 weeks later push us so far in to that visually it left me almost shaken. Viral, Zombie, any film with this theme take note, this is how its done!!! Was excellent to see london theme the way it was in this film too, very real very cold feeling of whats its like.
16
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This was just totally amazing, totally engrosing, totally emosional and totally worth watching. The best Marvel story to date!!!
17
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
This was exccelent, and so enjoyable to watch, i was not bored or un-entertained one second of this film. Will Smith as always (from I-Robot) was so thrilling to watch and the lovely dog Sam too. I was a little dissapointed when the girl and boy came on the scene (not realising its Smiths son) but they served the purpose and Will Smith dying for the cause was just ace.
18
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Well this film proved one thing, that arnie can never be replaced!!!! But ecellent film never the less.
19
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Pretty much the best most violently graphic film out, showing how the world really is!!! Well done for making this realistic and simply the best of all RAMBO!
20
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
I wasnt keen on first to see Hugh Jeckson, but what with X-Men this was a must see for me. The acting was spot on and the lenght of the movie was just about right that they didnt add boring stuff in the middle. I was amazed at how huge this film felt, and how great the effects on the warewolves are. A great watch from start to finish!
21
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Excellent, exceeded my expectations, and effects are amazingly real !
22
2012 2009,  PG-13)
2012
Worst ever story and cliches but best ever visulas amazing!!!
23
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Best film ever !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments