My Favorite Movies


  markoseppanen's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I did not know what to expect from this movie (note: The Matrix: Part 1) because I had heard a lot of opinions, both bad and good. So the first time I watched this was at the cinema and the first thing I saw was this girl (Trinity) flying and I thought in a negative sense, "Alright, this is one of those bad crazy sci-fi movies... but I give it a chance.". After awhile it started to become little more interesting but then Neo's mouth disappeared and was like, "Ok that's it! This is far too lame, not my kind of movie..." But then something happened, I did found myself very excited and literally nailed to the cinema chair. And after that I was lost, totally immersed and in some kind of a trance, not joking, really...


After finishing the movie I was speechless and completely amazed of the action, the original visual effects, the martial arts, the acting and the characters, the music and the sound effects, the editing, the art, the mystery... Yes, basically everything but not the least, the mind-blowing story. And it totally blew me away and still does today!


Although, I must say I didn't got the whole point the first time I saw it, even if I first thought so. The third watch was when I really got it, what the Matrix really was and what really happened to Neo. The actual feeling I got when I finally understood the whole thing was more or less like some kind of a religious experience... not kidding... well a little.


And the conclusion of all this: If I could give 6 stars to one single movie, -it would be this!


2
Alien 1979,  R)
3
Scarface 1983,  R)
4
Aliens 1986,  R)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
American Psycho 2000,  R)
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A very good movie and the best Batman movie ever, no question about it. And Heath Ledger was superb!
8
Gladiator 2000,  R)
9
Transformers 2007,  PG-13)
10
The Ring 2002,  PG-13)
11
Spider-Man 2002,  PG-13)
12
The Terminator 1984,  R)
13
Die Hard 1988,  R)
14
Trainspotting 1996,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
This movie is one of my top favorites. That what makes this so good is the view of the society of the future and the original mix of action, sci-fi and dark humor. Stallone and Snipes (also favorites) doesn't make it worse and Bullock is great as well. But it has some notable minor flaws, the music and some acting makes it doesn't reach to a 5.
19
Blade 1998,  R)
20
Platoon 1986,  R)
21
Road Trip 2000,  R)
22
Eurotrip 2004,  R)
23
Resident Evil 2002,  R)
24
Evolution 2001,  PG-13)
25
RoboCop 1987,  R)
26
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
27
Natural Born Killers 1994,  R)
28
Kingpin 1996,  PG-13)
29
Predator 2 1990,  R)
30
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
Léon (The Professional) 1994,  R)
35
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
36
Darwin's Nightmare 2005,  Unrated)
Darwin's Nightmare
A very tragic documentary...
37
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Kickass movie!
38
The Game 1997,  R)
39
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
40
Land of the Dead 2005,  R)
41
The Core 2003,  PG-13)
42
Deep Blue Sea 1999,  R)
43
Armageddon 1998,  PG-13)
44
The Fifth Element 1997,  PG-13)
45
Independence Day 1996,  PG-13)
46
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
Great dark humour!
47
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
48
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
49
Hancock 2008,  PG-13)
50
Red Planet 2000,  PG-13)
51
Pulp Fiction 1994,  R)
52
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
Great dark humor...
53
Death Race 2008,  R)
Death Race
I liked this one. The story is interesting enough, a good action flick if you like cars and violence. Besides I think this movie was inspired from an old computer game with the same name, and I liked that game.
54
Fight Club 1999,  R)
55
1408 2007,  PG-13)
56
Apocalypse Now 1979,  R)
57
Memento 2000,  R)
58
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Well, everything wasn't great but I liked it anyway.
59
The People Under The Stairs 1991,  R)
60
Total Recall 1990,  R)
61
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Surprisingly good and enjoyable, plenty of cool action!
62
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
It's better than it looks at first sight!
63
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
64
Very Bad Things 1998,  R)
65
Predators 2010,  R)
66
Machete 2010,  R)
Machete
LOL! And now I'm waiting for the real movie... (rating based on the trailer, for now)... Yeah, the movie was as expected, awesome!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments