Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  markk415's Rating My Rating
1
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Fantastic story line and acting through out. Helen Hunt and Kevin Spacy are fantastic in their parts. A life changing or life affirming show.
A must see.
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Fantastic movie. One of the best Mel has been in. It brings heart and humanity into a piece of history.
3
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great show. Not a big Russell Crowe fan but he is perfect for this part. Not even sure what draws me to this one, it just makes me think that that wrongs can be righted and we do get what we desire in the end. Maybe just not the way that we had planed.
4
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
A good all around movie. Focusing not only on war but the nteraction between the warriors and those at home.
5
The Boy In The Plastic Bubble 1976,  PG)
The Boy In The Plastic Bubble
A lheart felt movie that shows the range that Travolta would grow into.
6
Mask 1985,  PG-13)
Mask
I have always enjoyed the live life to it's fullest idea of this movie. Great casting. Exellent movie.
7
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Great movie with a wonderfull cast.
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
A funny yet touching movie.
9
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
Great underwater action movie. Ed Harris hits a new level.
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
An epic tale finally brought to the big screen. All the films of this triliogy should be seen at least once in a theater. The effect is beyond beleif.
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Big long time fan of the books and I was very pleased with the over all movie. There were a couple times in this film that strayed far from the book and took some enjoyment out of it but over all a great job on bringing it to life. The visual effects were good, not always what I had perceved from the books but still very real and true to the story.
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Great show. Brings the book to life. The casting and filmagraphy were outstanding.
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Good ols fashioned love story set in a historical event. Great casting.
14
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
What more can be said other then the classic love story.
15
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
A fullfillment of hopes and dream at long last.
16
Volcano 1997,  PG-13)
Volcano
Could it happen? You never know but it was a nicely put together film with great acting.
17
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
one of hanks best.
18
The Green Berets 1968,  G)
The Green Berets
even as a war movie it showed the human side of soldiers and the loss and heartbreak found in war.
19
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
a great learning to beleive in yourself movie.
20
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
vbery good action with a good storyline
21
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
very good film. hits very close to home. very realist.
22
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
Fantastic drama and movement. Casting was perfect. One of the best Travolta has been in.
23
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
one of hanks best.
24
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
finally got to see this. it was worth the wait. Good action from the opening scene and a good story line all the way through. great cinema and flow through the entire movie. great casting and charactors.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments