My Favorite Movies


  markeetoo's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's masterpiece! 5 stars!
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Lucky Number Slevin 2006,  R)
5
Snatch 2001,  R)
Snatch
Brad Pitt is hilarious in this movie. I love Guy Ritchie's style
6
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black was born for this movie!
It's a must see to all rock music lovers.
7
Magnolia 1999,  R)
8
V for Vendetta 2006,  R)
9
The Constant Gardener 2005,  R)
10
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Charlie Kaufman never ceases to amaze me! And Nicolas Cage playing two brothers who are completely different is awesome.
11
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
when this movie came out I wasnt interested and thought it was just a weird movie, but after watching other Charlie Kauffmans movies i had to watch this. And its great!!
12
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
very good movie. its a disturbing future without any hope and suddenly, hope comes out from a "fugi". Deals with a lot of interesting subjects and the actors are amazing. Clive Owen is becoming a great actor of great choices. I think this movie will be a cult. The war scenes are so real that you forget you're watching a movie. One of the most real war scenes i've ever seen. And the final is amazingly beautiful.
Most people won't like how the movie ends, but it ends abruptly like the explosions and the the action in the movie, it's different, it's cool.
13
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Great movie, great story, great cast! No further words needed lol.
14
Platoon 1986,  R)
Platoon
the best war movie ever made!
15
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
one of the best vampire movies ever made!! i want to buy this DVD!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments