My Favorite Movies


  markd25's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
300 2007,  R)
300
THE BEST ACTION MOVIE I HAVE EVER SEEN! GO SPARTA!
3
Scarface 1983,  R)
4
V for Vendetta 2006,  R)
5
Lucky Number Slevin 2006,  R)
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
7
Crank 2006,  R)
Crank
Just the kind of movie to give you exactly what you'd expect then give you something unexpected. If you are a fan of A Clockwork Orange then you will love this movie as did I. Sex. Drugs. and Violence. wat a great combination for a movie!
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
9
The Machinist 2003,  R)
10
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
11
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
One of the best twists i have ever seen!
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
This is a very clever movie.. and Jessica Biel is Freakin hott!
15
Crash 2005,  R)
16
The Goonies 1985,  PG)
17
Kung Fu Hustle 2004,  R)
18
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The best trilogy of them all!
22
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
23
Underworld 2003,  R)
24
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Kate is amazing... in every sense of the word!
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Reservoir Dogs 1992,  R)
27
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
28
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
If you like action this is the movie for you! Plus all the stunts are real, that means no wires!
29
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
THE BEST LIVE ACTION ADAPTATION OF ANY CARTOON EVER!
30
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
A movie that finally put the two biggest aliens together in an alrite movie.
31
Predator 1987,  R)
Predator
The Predator is awesome. My most favorite alien ever!
32
Predator 2 1990,  R)
33
Alien 1979,  R)
34
Aliens 1986,  R)
35
Alien3 1992,  R)
36
Alien Resurrection 1997,  R)
37
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
District B13 (Banlieue 13)
Oh such a good movie.. these stunts are just unbelieveable.
38
Kiss of the Dragon 2001,  R)
39
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
40
Scream 1996,  R)
41
Hero 2002,  PG-13)
42
Equilibrium 2002,  R)
43
Iron Monkey 1993,  PG-13)
44
Sin City 2005,  R)
45
Grindhouse 2007,  R)
46
The City of Violence (Jjakpae) 2006,  Unrated)
47
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
48
The Whole Nine Yards 2000,  R)
49
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
50
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
51
Resident Evil 2002,  R)
52
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
53
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
54
TMNT 2007,  PG)
TMNT
The movie was very nice. It takes me back to the days when TMNT was the greatest cartoon ever. the only thing i didnt like too much about this movie was how the story was rushed. but other than that it was really good!
55
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Probably one of the funniest preggy movies i have ever seen!! Everything in this movie is soo true to real life but takes a very funny approach to the difficult situations being faced by the parents. A definite must see for any one who has kids, might have kids, or had drunken one night stands!
56
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
57
Spider-Man 2002,  PG-13)
58
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
59
Déjà Vu 2006,  PG-13)
60
The Lake House 2006,  PG)
61
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
62
American History X 1998,  R)
63
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
64
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
This is my #1 most scariest and intense horror films i've ever seen!! i recomend this movie to whoever is in the mood for some real in your face horror flick. This is one of the movies that build up the suspense and the last 15 mins goes farther than any movie but not in gore, real horror.
65
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
I love dave chappelle in this movie! Blinkin is the best!
66
Spaceballs 1987,  PG)
67
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
68
The Big Hit 1998,  R)
69
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
70
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
71
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
72
Snatch 2001,  R)
73
Smokin' Aces 2007,  R)
74
American Gangster 2007,  R)
75
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Best portrayal of the Joker EVER!! I LOVED IT!!
76
Iron Man 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments