My Favorite Movies


  MarkChase2009's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
An alltime classic!!!
2
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
"Who says Art Bell can't be entertaining?"
3
Broken Bridges 2006,  PG-13)
Broken Bridges
This is an excellent story that is well written and well acted. It's also a story that many Americans can no doubt relate to.
4
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Excellent chick flick for the guys.
5
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Who needs Samantha when you have Sandra???
6
10.5: Apocalypse 2006,  Unrated)
10.5: Apocalypse
"I love disaster flicks!"
7
10.5: Apocalypse ,  Unrated)
10.5: Apocalypse
"I really really do!"
8
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
"Angelina Jolie:Hubba, Hubba, Hubba!"
9
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
I don't think James Stewart ever did a bad movie!"
10
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Another classic favorite!
11
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
"Not as artsy as the original, but unlike most sequels, it was different enough to keep my attention!"
12
Earthquake 1974,  PG)
13
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
"Excellent movie for X-Files fanatics! Can't wait for the next one!"
14
Stargate 1994,  PG-13)
15
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
16
The Hunt for Red October 1990,  PG)
17
Crimson Tide 1995,  R)
18
Remember the Titans 2000,  PG)
19
We Are Marshall 2006,  PG)
20
Cars 2006,  G)
21
Signs 2002,  PG-13)
22
National Treasure 2004,  PG)
23
Independence Day 1996,  PG-13)
24
Deep Impact 1998,  PG-13)
25
Armageddon 1998,  PG-13)
26
Harvey 1950,  Unrated)
27
Days of Thunder 1990,  PG-13)
28
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
29
The Day After 1983,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments