My Favorite Movies


  1. marjdomingo1
  2. marj

these are movies that i can watch again and again

  marjdomingo1's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My all time musical favorite, all the songs were well written and the melodies are timeless, i've first seen it when i was 5 years old and as far as i can remeber i have seen it 10x, now my kids love it too.
2
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
Who's not been moved by this film, this is a 2 hanky for me, huhuhuhu, i like this more than the anette bening, warren beaty remake.
3
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
"Im just a girl standing in front of a boy, asking him to love her" those lines send shivers down my spine.

I like the Boyzone music too.
4
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Im a a hopeless romantic, and so bias with love stories, i love the scene when Tom Hanks or is it the kid that describe the wife/mom, that she can peel an apple in just one contineous stroke and meg ryan, was just doing that, peeling the apple in one single continueos stroke.
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Though a lot would probably disagree with me, but this is my 2nd best musical nest to The Sound of Music.
6
Rain Man 1988,  R)
7
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
8
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
9
Sabrina 1995,  PG)
10
Sabrina 1954,  Unrated)
11
Gone With the Wind 1939,  G)
12
An American in Paris 1951,  G)
13
Grease 1978,  PG)
14
Funny Girl 1968,  G)
15
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
16
Giant 1956,  G)
17
The American President 1995,  PG-13)
The American President
Lovely couple, sweet story
18
Pretty Woman 1990,  R)
19
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
The love so strong but so tragic
20
Camelot 1967,  G)
21
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
22
Cool Hand Luke 1967,  PG)
23
Chocolat 2000,  PG-13)
24
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
25
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The last scene did it!
26
The Gold Rush 1925,  Unrated)
The Gold Rush
Gee, i almost die laughing
27
Shall We Dance 2004,  PG-13)
28
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Beautiful, beautiful, the love of his father to his son is immeasurable, very poignant, a film about war but presented in a different view, the horror of the holocaust is there but was subltle intertwined witht he film
29
Braveheart 1995,  R)
30
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
31
Independence Day 1996,  PG-13)
32
Blast from the Past 1999,  PG-13)
33
Stand by Me 1986,  R)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
35
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Among those films that i can watch all over again, i love ot dance, and everytime i wish i was the one there dancing, romancing on the floor
36
Tootsie 1982,  PG)
37
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One amazing movie that makes you think about how you view life, really, Life is like a box of chocolates"
38
Castaway 1986,  R)
39
Autumn in New York 2000,  PG-13)
40
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
41
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
42
You've Got Mail 1998,  PG)
43
Dead Poets Society 1989,  PG)
44
The Shawshank Redemption 1994,  R)
45
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
46
Titanic 1994,  Unrated)
47
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
48
Beauty and the Beast 1991,  G)
49
Casablanca 1942,  PG)
50
The Leap Years 2008,  Unrated)
51
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
The Bachelor and the Bobby-Soxer
Never enjoyed watching as much as i watched this film, hilarious, i was in a dreamlike mood, the dinner scene was so funny, i kept rewinding it, good cast and cary grant was a total delight, im in-love with him, smitten all over him . . .

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments