My Favorite Movies


  marinhoines1's Rating My Rating
1
Match Point 2005,  R)
2
Manhattan 1979,  R)
3
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
4
Death Proof 2007,  R)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
Funny Games 2007,  R)
7
Finding Neverland 2004,  PG)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Before Sunset 2004,  R)
10
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
11
Breakfast on Pluto 2005,  R)
12
Control 2007,  R)
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
14
Into the Wild 2007,  R)
15
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
16
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
17
New York Stories 1989,  PG)
18
Stardust Memories 1980,  PG)
19
The Apartment 1960,  Unrated)
20
Hollywood Ending 2002,  PG-13)
21
A Single Man 2009,  R)
22
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009,  R)
23
Caos Calmo (Quiet Chaos) 2008,  Unrated)
24
Smoke 1995,  R)
25
Before Sunrise 1995,  R)
26
Tetro 2009,  R)
27
Donnie Darko 2001,  R)
28
Persona 1966,  Unrated)
29
Good Bye, Lenin 2002,  R)
30
Whatever Works 2009,  PG-13)
31
Bullets Over Broadway 1994,  R)
32
Stealing Beauty 1996,  R)
33
I Am Love 2010,  R)
34
Nothing Personal 2009,  Unrated)
35
Radio Days 1987,  PG)
36
Sound of Noise 2012,  R)
37
Vertigo 1958,  PG)
38
Restless 2011,  PG-13)
39
Beginners 2011,  R)
40
Incendies 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments