My Favorite Movies


  MariMiriah's Rating My Rating
1
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Many movie lovers have that one film that first told them and continues to remind them why they wanted cinema to be a permanent part of their life. 'Jurassic Park' is mine. I can watch (and have watched) this movie over and over and over again. No director blends wonder, humanity, and mayhem as harmoniously as Spielberg. The special effects have held up pretty damn well; the sight of the rain-drenched T-Rex emerging for the first time remains unmatched. It's just...awesome. 'Jurassic Park' is ceaseless cinematic eye-candy, imagination, and adventure that doesn't forget its funny, intelligent characters. It doesn't get any more magical, exhilarating, or simply better than this.
2
Collateral 2004,  R)
Collateral
So captivating, so original, so well-acted, with such bracingly intelligent dialogue. A violent good time.
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
Dated, but an absolute classic. One of the best movies ever made.
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Who knew dismemberment could be this much fun?
6
Inside Man 2006,  R)
7
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
8
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
It's criminal how overlooked this animated gem is (probably because it's not a Disney product). 'The Iron Giant' offers more depth than any film Disney puts out these days. The movie is essentially a commentary on 1950s American xenophobia. I already miss 2D animation dearly. It's that personal touch about handcrafted animation that makes it so much more appealing and heart-warming than generic 3D animation.'The Lion King' is my favorite Disney movie, yet 'Iron Giant' touches me in a way 'Lion King' can't.
9
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Modern crime-noir done by Steven Spielberg? I'm there.
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
People sure do love to hate this movie, but I'll be goddamned if that ship sinking isn't still the most harrowingly epic thing I've ever seen on film. Serve that as the backdrop for such a classical love story and you've got one of my absolute favorite movies.
11
The Fox and the Hound 1981,  G)
12
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
Oh, Cary Grant. The ceaselessly energetic man had me literally laughing out loud in what I think is his funniest performance. Early on, the movie borders on dementia and never lets up. This isn't a subtle study of realistic family dynamics; it's a showcase featuring the zany exploits of the bizarre Brewster family. Like many adaptions from that time, this one takes place in very few locations (in fact most of it takes place in one room), however unlike most, this one has a undying energy that lasts through the final minute. 'Arsenic and Old Lace' is one surefire comedy that has stood the test of time.
13
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Offers something new everytime you watch it. Phenomenal ensemble cast lead by Brando and Pacino.
14
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
My favorite superhero movie without a doubt.
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Conceptually and visually impressive enough to more than make up for wooden acting and dialogue.
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
One of my favorite movies ever is a romantic-comedy, no less - Who knew? Hepburn and Peck, despite a 14 year age difference, are radiant together. Beautiful, touching story with flawless, engaging performances.
18
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
A movie like no other. A cast sparkling with charisma and a story that can only be told once. The movie brims over with sophisticated humor and social commentary on gender roles in America. Worked just the right balance between heartfelt comedy and tear-jerking drama.
19
Hercules 1997,  G)
20
Little Children 2006,  R)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
Pan's Labyrinth 2006,  R)
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
24
Donnie Darko 2001,  R)
25
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Disney's greatest film. I have yet to meet someone who doesn't love it.
26
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
Brando's superstar-making performance changed acting history. Really, it did.
27
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
28
Children of Men 2006,  R)
29
The Departed 2006,  R)
The Departed
The screenplay's loaded with a certain energy that never failed to hold my attention. I've haven't been this hooked during a movie in a long time. Too many characters die in the conclusion, particularly one that had gone through too much to die so uneventfully. It'd probably be a bit much to call 'The Departed' a flat-out masterpiece, but it's more than appropriate to call it a masterfully entertaining time.
30
Transformers 2007,  PG-13)
31
The Good Girl 2002,  R)
The Good Girl
A dark existential comedy that's engaging because it's so human. Two lonely people, extremely dissatisfied and bored with their lives, find each other and love ensues. Jennifer Aniston finally convinced me she can act and act well with this film and Jake Gyllenhaal is, you know - just beautiful. A little movie that goes a long way.
32
Men in Black 1997,  PG-13)
33
Something New 2006,  PG-13)
34
Pleasantville 1998,  PG-13)
35
Constantine 2005,  R)
36
The Bodyguard 1992,  R)
37
The Ring 2002,  PG-13)
38
Spellbound 1945,  Unrated)

Comments (3)


Post a comment

Recent Comments

  1. rommeldog22
    rommeldog22 posted 4 months ago

    You have an ok eye for movies for a 22 year old. I like your text you wrote with the "Good Girl" entry. I agree it's one of those little gems. Judging by the above list it is the highest time you start looking outside of the USA for the thousands of movie gems still waiting for you there.

  2. rommeldog22
    rommeldog22 posted 4 months ago

    ps: re. "The Lion King" and what you wrote there: You have now.

  3. rommeldog22
    rommeldog22 posted 4 months ago

    Also, with Jurassic Park, it's a near flawless script, and the velicoreptors are the ultimate bad guys of cinema: sneaky as well as ruthless. And the way the shadow of the metal grates falls over their scales, I'd never seen anything like it.