My Favorite Movies


  marikiuta's Rating My Rating
1
Match Point 2005,  R)
2
Closer 2004,  R)
3
Orfeu 1999,  Unrated)
4
Grease 1978,  PG)
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
8
Cruel Intentions 1999,  R)
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Dogville 2003,  R)
12
Swimming Pool 2003,  R)
13
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
14
Party Monster 2003,  R)
15
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
16
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
These Girls 2006,  R)
19
First Knight 1995,  PG-13)
20
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
21
Shark Tale 2004,  PG)
22
Sense and Sensibility 1995,  PG)
23
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
24
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
25
The Secret Garden 1993,  PG)
26
Center Stage 2000,  PG-13)
27
Brokeback Mountain 2005,  R)
28
The Illusionist 2006,  PG-13)
29
Imagine Me & You 2005,  R)
30
Copying Beethoven, (Klang der Stille) 2006,  PG-13)
31
Copying Beethoven 2007,  PG-13)
32
That Thing You Do! 1996,  PG)
33
My Father The Hero 1994,  PG)
34
Tuck Everlasting 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments