Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mariekathy15's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
it always makes me cry
2
300 2007,  R)
300
it was great love the action
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
first dirty movie i watch
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Husband loves it more than me
9
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Best movie ever, loved it
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Shrek 2001,  PG)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
the ending gave it the right touch
14
Grease 1978,  PG)
Grease
my first sex class ever
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
Zoolander 2001,  PG-13)
18
Transformers 2007,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
watch more than 10 times
21
50 First Dates 2004,  PG-13)
22
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
Step Up 2006,  PG-13)
25
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
26
The Breakfast Club 1985,  R)
27
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
28
Garden State 2004,  R)
29
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
30
Center Stage 2000,  PG-13)
31
Bring It On 2000,  PG-13)
32
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
33
Bring It On Again 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments