Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  marie196319's Rating My Rating
1
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
mmmmmmmm yes i cried
2
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
love it
3
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
loved it
4
Highlander 1986,  R)
Highlander
mmmmmmmmmm my 2 favorite actors
5
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
AWSOME MOVIE
6
The Heart of the Game 2005,  PG-13)
The Heart of the Game
REALLY WANT TO SEE THIS ONE
7
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
AWSOME MOVIE
8
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
ITS THE MOST HEART FELT MOVIE
9
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
love those movies with tom hanks and megg ryan
10
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
loved it,,
11
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
awsome movie
12
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
loved it
13
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
awsome
14
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
awsome movie,took the kids and enjoy!!!!
15
The Wicker Man 2006,  PG-13)
16
Field of Dreams 1989,  PG)
17
RV 2006,  PG)
18
Dreamcatcher 2003,  R)
19
Analyze This 1999,  R)
20
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
21
House on Haunted Hill 1999,  R)
22
Road to Perdition 2002,  R)
23
Fly Away Home 1996,  PG)
24
Kiss of the Dragon 2001,  R)
25
The Thin Red Line 1998,  R)
26
Vertical Limit 2000,  PG-13)
27
Deep Impact 1998,  PG-13)
28
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
29
Flatliners 1990,  R)
30
Jack Frost 1998,  PG)
31
Patch Adams 1998,  PG-13)
32
The Aviator 2004,  PG-13)
33
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
34
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
35
Fools Rush In 1997,  PG-13)
36
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
37
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
38
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
39
Lucky Number Slevin 2006,  R)
40
The Game 1997,  R)
41
The Land Before Time 1988,  G)
42
A Perfect Murder 1998,  R)
43
Red Dragon 2002,  R)
44
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
45
The Amityville Horror 1979,  R)
46
American Psycho 2000,  R)
47
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
48
West Side Story 1961,  PG)
49
Seven (Se7en) 1995,  R)
50
Ali 2001,  R)
51
V for Vendetta 2006,  R)
52
Independence Day 1996,  PG-13)
53
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
54
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
55
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
56
Carlito's Way 1993,  R)
57
Dead Poets Society 1989,  PG)
58
K-PAX 2001,  PG-13)
59
Apocalypse Now 1979,  R)
60
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
61
The Terminator 1984,  R)
62
Along Came Polly 2004,  PG-13)
63
Men in Black II 2002,  PG-13)
64
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
65
8 Mile 2002,  R)
66
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
67
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
one of my favorite
68
The Notebook 2004,  PG-13)
69
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
70
Finding Nemo 2003,  G)
71
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
72
Step Up 2006,  PG-13)
73
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
75
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
my fell apart when i watched this movie
76
Saw II 2005,  R)
77
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
78
Saw III 2006,  R)
79
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
80
50 First Dates 2004,  PG-13)
81
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
82
Saw 2004,  R)
83
Grease 1978,  PG)
84
The Longest Yard 2005,  PG-13)
85
The Matrix 1999,  R)
86
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
87
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
88
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
89
A Cinderella Story 2004,  PG)
90
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
91
American Pie 1999,  R)
92
Gladiator 2000,  R)
93
Click 2006,  PG-13)
94
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
95
School of Rock 2003,  PG-13)
96
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments