Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  maricaro25's Rating My Rating
1
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This is a top notch movie -- and Daniel Craig is pretty easy on the eyes!!
2
The Notebook 2004,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Loved this one -- I have to say its my favorite of the three..
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
This one took me a while to see, but once they got me.. I was hooked!!
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Here you get introduced to Dobby -- I love Dobby!!
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
If you haven't read the book, then I recommend. They really changed things around -- but I still liked it nonetheless...
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Shrek 2001,  PG)
Shrek
An absolute stich!!
11
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I almost have to say -- this one was bit better than the first.. which like never happens....
12
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Classic 80's movie -- reminds me of when I was a kid...
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I loved it loved it loved it -- I have seen it many times.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments