My Favorite Movies


  mariathomas21's Rating My Rating
1
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
love this movie
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
7
Deep Blue Sea 1999,  R)
8
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
9
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
13
Scream 1996,  R)
14
Scream 2 1997,  R)
15
Scream 3 2000,  R)
16
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
17
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
19
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
20
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
21
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
22
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
23
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
24
Grease 1978,  PG)
25
Grease 2 1982,  PG)
26
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
27
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
28
The Green Mile 1999,  R)
29
Green Street Hooligans 2005,  R)
30
Friday 1995,  R)
Friday
funny
31
Next Friday 2000,  R)
32
Friday After Next 2002,  R)
33
Freaky Friday 2003,  PG)
34
Barbershop 2002,  PG-13)
35
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
36
Are We There Yet? 2003,  PG)
37
Are We Done Yet? 2007,  PG)
38
Anaconda 1997,  PG-13)
39
XXX 2002,  PG-13)
40
xXx: State of the Union 2005,  R)
41
Torque 2004,  PG-13)
42
Top Gun 1986,  PG)
43
Cocktail 1988,  R)
44
Bad Boys 1995,  R)
45
Bad Boys II 2003,  R)
46
The Hot Chick 2002,  PG-13)
47
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
48
Leaving Las Vegas 1995,  R)
49
World Trade Center 2006,  PG-13)
50
Snake Eyes 1998,  R)
51
8MM 1999,  R)
52
Commando 1985,  R)
53
True Lies 1994,  R)
54
Jingle All the Way 1996,  PG)
55
End of Days 1999,  R)
56
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
57
Junior 1994,  PG-13)
58
Face/Off 1997,  R)
59
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
60
Made in America 1993,  PG-13)
61
I, Robot 2004,  PG-13)
62
Ali 2001,  R)
63
Shark Tale 2004,  PG)
64
Enemy of the State 1998,  R)
65
Wild Wild West 1999,  PG-13)
66
Men in Black 1997,  PG-13)
67
Men in Black II 2002,  PG-13)
68
Hitch 2005,  PG-13)
69
Independence Day 1996,  PG-13)
70
Ladder 49 2004,  PG-13)
71
The Quest 1996,  PG-13)
72
Nowhere to Run 2003,  R)
73
Double Impact 1991,  R)
74
Cyborg 1989,  R)
75
Knock Off 1998,  R)
76
Sudden Death 1995,  R)
77
Universal Soldier 1992,  R)
78
Bloodsport 1986,  R)
79
Death Warrant 1990,  R)
80
Maximum Risk 1996,  R)
81
Hard Target 1993,  R)
82
Kickboxer 1989,  R)
83
Timecop 1994,  R)
84
Derailed 2002,  R)
85
New Jack City 1991,  R)
86
Romeo Must Die 2000,  R)
87
Never Die Alone 2004,  R)
88
Exit Wounds 2001,  R)
89
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
90
Belly 1998,  R)
91
Half Past Dead 2002,  PG-13)
92
Against the Ropes 2004,  PG-13)
93
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
94
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
95
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
96
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
97
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
98
She's All That 1999,  PG-13)
99
Down to You 2000,  PG-13)
100
The Prince and Me 2004,  PG)
101
Biker Boyz 2003,  PG-13)
102
Boyz n the Hood 1991,  R)
103
White Chicks 2004,  PG-13)
104
Child's Play 1988,  R)
105
Child's Play 2 1990,  R)
106
Child's Play 3 1991,  R)
107
Bride of Chucky 1998,  R)
108
Seed Of Chucky 2004,  R)
109
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
110
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
111
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
112
Spider-Man 2002,  PG-13)
113
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
114
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
115
X-Men 2000,  PG-13)
116
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
117
Honey 2003,  PG-13)
118
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
119
Rollerball 2002,  PG-13)
120
Cool Runnings 1993,  PG)
121
50 First Dates 2004,  PG-13)
122
The Waterboy 1998,  PG-13)
123
Anger Management 2003,  PG-13)
124
Little Nicky 2000,  PG-13)
125
Billy Madison 1995,  PG-13)
126
Bulletproof 1996,  R)
127
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
128
Click 2006,  PG-13)
129
The Longest Yard 2005,  PG-13)
130
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
131
Punch-Drunk Love 2002,  R)
132
Big Daddy 1999,  PG-13)
133
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
134
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
135
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
136
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
137
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
138
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
139
Grand Theft Auto 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments