Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mariasjourney's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
2
Cold Mountain 2003,  R)
3
Sweet November 2001,  PG-13)
4
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
5
Someone Like You 2001,  PG-13)
6
Chocolat 2000,  PG-13)
7
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
8
Sense and Sensibility 1995,  PG)
9
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
10
Dead Again 1991,  R)
11
When Harry Met Sally 1989,  R)
12
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
13
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
14
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
15
Finding Neverland 2004,  PG)
16
Surviving Picasso 1996,  R)
17
Carrington 1995,  R)
18
Anger Management 2003,  PG-13)
19
Patch Adams 1998,  PG-13)
20
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
21
Big Daddy 1999,  PG-13)
22
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
23
Night at the Museum 2006,  PG)
24
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
25
Steel Magnolias 1989,  PG)
26
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Sweet Dreams 1985,  PG-13)
29
Instinct 1999,  R)
30
Winter Guest 1997,  R)
31
The Hours 2002,  PG-13)
32
Bicentennial Man 1999,  PG)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
38
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
39
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
41
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
44
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
45
Nanny McPhee 2006,  PG)
46
The Witches of Eastwick 1987,  R)
47
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
48
X-Men 2000,  PG-13)
49
The Lord of the Rings 1978,  PG)
50
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
51
The Silence of the Lambs 1991,  R)
52
Hannibal 2001,  R)
53
Red Dragon 2002,  R)
54
The Astronaut's Wife 1999,  R)
55
Sleepy Hollow 1999,  R)
56
Treasure Planet 2002,  PG)
57
Finding Nemo 2003,  G)
58
Big Fish 2004,  PG-13)
59
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
60
The Green Mile 1999,  R)
61
Cast Away 2000,  PG-13)
62
Pride and Prejudice 2005,  PG)
63
Pride and Prejudice ,  Unrated)
64
Possession 2002,  R)
65
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
66
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
67
The Kiss 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments