Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mariarosia's Rating My Rating
1
The Lake House 2006,  PG)
2
Troy 2004,  R)
3
Peter Pan 2003,  PG)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
the best movie ever
5
Constantine 2005,  R)
6
Voices of a Distant Star 2002,  Unrated)
Voices of a Distant Star
This movie is different from ur average space movies, it is about luv between this 2 teens and one of them gets sent to war for a long time{the war is in space. }They have a cellphone connection but it takes a year for a message to be delivered. Then she flys farther away and it takes 8 years to get to the boy. The sad thing is that he gets older while she doesn't cause she is in space where time stands still. I cryed when I first saw it! It was so beautifull in its own way. So I think everyone should see it at least once!
7
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Russian movies rock
10
Tuck Everlasting 2002,  PG)
11
Kingdom of Heaven 2005,  R)
12
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
the best movie ever !!!!!!!!!!!!
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
this movie is an amazing clasic!
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i dont knoe anyone who doesnt luv titanic
15
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
I luv that movie, tom cruse is good in it
16
Resident Evil 2002,  R)
17
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
21
Click 2006,  PG-13)
22
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
my # 1 fav disney animateed movie
23
Monsters, Inc. 2001,  G)
24
Final Destination 2000,  R)
25
Final Destination 2 2003,  R)
26
Final Destination 3 2006,  R)
27
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
28
The Green Mile 1999,  R)
29
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
30
Practical Magic 1998,  PG-13)
31
Seven (Se7en) 1995,  R)
32
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
A briliant movie every1 should see it, its so romantic at the same time amazingly interesting
33
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
i luved the first onebut the second one was not as good
34
The Island 2005,  PG-13)
35
Ghost 1990,  PG-13)
36
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
its looooong but its goooood
37
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
such a heartwarming movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments